משה פדלון. צילום עזרא לוי
משה פדלון. צילום עזרא לוי

ראש עיריית הרצליה עצר את תוכנית המתאר של העיר

הלחץ של התושבים צלח: התוכנית להקמת 30 אלף יחידות דיור בהרצליה תידון מחדש תוך הליך שיתוף ציבור

פורסם בתאריך: 6.6.17 10:30

מליאת הוועדה המקומית לתכנון ובנייה בהרצליה החליטה בישיבתה ביום שני לעצור את תוכנית המתאר של הרצליה, במטרה לבחון אותה מחדש תוך הליך שיתוף ציבור. מדובר בתוכנית להכפלת מספר התושבים בעיר עד שנת 2030, באמצעות הוספת למעלה מ־30 אלף יחידות דיור. לפני כשלושה חודשים הפקידה הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה את התוכנית להתנגדויות, והעירייה תבחן משפטית אם ניתן למשוך את התוכנית.
על פי ההחלטה שהתקבלה, "מליאת הוועדה המקומית מתנגדת לתוכנית המופקדת ומחליטה לקחת פרק זמן על מנת לקיים הליך שיתוף ציבור מעמיק ויסודי באמצעות אנשי מקצוע מומחים שישמעו את הציבור ואת צרכיו, והמלצות הציבור ויגישו בסוף התהליך את המלצותיהם לוועדה המקומית. מליאת הוועדה המקומית תחזור ותדון בהמלצות אלה לאחר סיום התהליך". כמו כן הוחלט שאם תתקבל חוות דעת משפטית לפיה ניתן למשוך את התכנית, היא תימשך.
ראש העירייה משה פדלון אמר בישיבה: "בחודשים האחרונים פעלתי מול הגורמים המקצועיים, בהם יו"ר הוועדה המחוזית תל אביב ושרי הממשלה, במטרה לעצור את תוכנית הבניה הרוויה של המדינה, אשר אינה נותנת מענה של תשתיות, בסיסיות, בהן מים חשמל ודרכי תחבורה בעיר הרצליה. במכלול נסיבות אלה, הגענו למסקנה שאנו נצא למהלך של שיתוף ציבור מעמיק ויסודי, באמצעות מומחים מקצועיים, אשר ישמעו את הציבור הרחב ויעבירו את המלצותיהם המקצועיות לוועדה המקומית. מהלך זה יוביל בסופו של יום להכנת תכנית חדשה, המתחשבת ומותאמת בראש ובראשונה לצרכי התושבים".
הוא הוסיף שהעירייה תמשיך לפתח את שכונות המגורים באמצעות תוכניות תמ"א 38 ופינוי בינוי. "כבר בשבועות הקרובים אני מתכוון להגיע לכל שכונה בעיר, לערוך כנסים לשיתוף הציבור בהם אקשיב ואשיב לכל שאלה".
נזכיר שלפני כשמונה חודשים הקימו תושבים בהרצליה מטה מאבק נגד תכנית המתאר, וטענו שתוספת עשרות אלפי יחידות דיור בעיר תביא לעומס על התשתיות, הכבישים ומוסדות החינוך ותשנה את אופייה של העיר. בחודשיים האחרונים החלו פעילי מטה המאבק בפעילות שטח, הכוללת הצבת דוכני החתמה נגד התוכנית באזורים שונים בעיר וכן הפגנות קבועות מדי יום שישי מול ביתו של ראש העירייה משה פדלון, שבמסגרתן גם התעמתו עם שוטרים.
"אנחנו מברכים את התפנית של ראש העירייה ומצפים כעת להוכחות בכך שהתכנית תימשך על ידי העירייה מהוועדה המחוזית", אומר פעיל במאבק, "אנו מקווים שראש העירייה יישב עם תושבי השכונות כפי שהבטיח ויכין תוכנית חדשה ושפויה שתהיה לטובת תושבי השכונות בעיר, לרווחתם ותשמור על איכות החיים של התושבים. אנו רוצים לראות שראש העירייה עומד בהצהרות שלו על ידי מעשים מממשיים".
ראש העירייה פדלון אמר השבוע שלמאבק התושבים לא היה קשר להחלטה. "אנחנו מדינה דמוקרטית וזה בסדר שלאנשים אכפת, אבל הבחינה המחודשת היא תהליך שעומד על הפרק כבר מספר חודשים", הוא אומר, "זיהיתי שיש בעיה לפני מספר חודשים והחלטתי לפעול בכל המישורים חודשים רבים. מה שהנחה אותנו זה שתהיה תכנית מקצועית וראויה שתשמור על איכות החיים של תושבי הרצליה, וכך זה יהיה".
איך הולך להתבצע שיתוף הציבור?
"נקים צוות סיעור מוחות שכולל בתוכו את צוות מהנדס העיר ונשב על תיאום ציפיות. אני מעריך שנגיע לפחות ל־12 שכונות ברחבי העיר ונסביר את התכנית, נשמע את תגובת הציבור והן יילקחו בחשבון. מדובר בתהליך יסודי שייקח זמן, קיבלנו זמן מהמדינה. מדובר בין השאר בשכונות כמו הרצליה הצעירה, נווה עמל, שכונת יד התשעה, נוף ים, מרכז העיר, שיכון וייצמן והרצליה ירוקה. אנחנו נוציא הודעות מסודרות מראש לציבור. אני מערך שמדובר במהלך שייקח מספר חודשים. הכוונה שלי היא לשמור על צביונה של הרצליה כעיר ירוקה. אנחנו כל שבוע מקימים פה גינה ציבורית חדשה. בימים אלו מקימים פארק ענק בגודל של 200 דונם באזור גליל ים, אנחנו כן שומרים על הירוק. אנחנו נמצאים פי שניים מהתקן הירוק ועושים זאת באחריות, תוך שיתוף הציבור".
ממשרד האוצר נמסר: "תכנית המתאר שעתידה להוסיף 30 אלף יחידות דיור לעיר להרצליה לא בוטלה. בהחלטה משותפת של הוועדה המחוזית ועיריית הרצליה הוחלט כי עיריית הרצליה תקיים הליך של שיתוף ציבורי ובסיומו תעביר את התייחסותה לוועדה המחוזית בתוספת של חוות דעת מומחים".

 

אולי יעניין אותך גם

תגובות

🔔

עדכונים חמים מ"צומת השרון רעננה"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר