המפגינים והפקחים בשישי בחוף הנפרד. צילום הרצליה חופשית
המפגינים והפקחים בשישי בחוף הנפרד. צילום הרצליה חופשית

נשים קפצו למים כדי לחצות את החוף הנפרד בהרצליה: צפו בעימות עם הפקחים בשישי

פעילי הרצליה חופשית הפגינו ביום שישי נגד חסימת המעבר לנשים. בעיריית הרצליה מחכים שהוועדה המחוזית תאשר את הקמת המעבר המוסדר

פורסם בתאריך: 11.6.18 10:11

כ-15 איש ואישה השתתפו ביום שישי בהפגנת מחאה נגד סגירת המעבר לנשים בזמן רחצת הגברים בחוף הנפרד בהרצליה. המפגינים תלו שלטים על הגדר המפרידה, הסבירו לעוברים ושבים את המתרחש והידברו עם פקחי העירייה ונציגי אגף שאיפ"ה שהגיעו בליווי המשטרה. בעיריית הרצליה אמרו היום שהם מחכים לאישור של הוועדה המחוזית לתוכנית הקמת המעבר המוסדר שיעקוף את החוף, שהגישה העירייה.

בזמן ההפגנה, שתי נשים שיצאו לריצת בוקר מכיוון חוף הצוק ונחסמו בחוף הנפרד ביקשו לעבור את החוף בשחייה בתוך המים, והתעמתו עם הפקחים כשביקשו לדעת היכן בתוך המים מסתיים החוף הנפרד. צפו:

"הגענו לשם בסביבות 10 בוקר וכבר בדרך פגשתי זוג מבוגרים שהיו קצת בהלם. הם גם עשו צעדה בשמש והתבקשו על ידי הפקחים לחזור על עקבותיהם", אומרת גלילה יבין מהרצליה חופשית שהשתתפה בהפגנה, "זה לא נעים. אנשים הולכים לתומם ופתאום נתקלים בדבר הזה. בדרך כלל ביום שישי נכנסים לאוטו, חונים איפשהו ויוצאים להליכה. בגלל זה אנשים קיבלו קנסות בשנה שעברה. אנשים חנו בצד אחד, עשו הליכה ובדרך חזרה לא יכלו להגיע לאוטו. ביום שישי היו כמה מקרים כאלה של נשים שיצאו להליכה על החוף ונאלצו לשחות עמוק לתוך המים כדי לעבור. עצם זה שנוצר עימות בין אזרחים לפקחים על רקע סיטואציה כזו היא מאוד מצערת".

הבנת מתי יקום המעבר שיעקוף את החוף הנפרד?

"הבנתי מהשיחה עם הפקחים שהבעיה בהקמת המעבר היא שהמתרחצים שבאים לחוף לא רוצים לראות את הנשים גם בדרך אל החוף, כלומר הם רוצים ללכת שמהחניה עד למים בלי לראות נשים בכלל. הדרישה הזאת נשמעת קצת מוגזמת. הבנתי שזאת אחת הבעיות התכנוניות בהקמת המעבר".

המפגינים בחוף. עודד זרחיה, הרצליה חופשית

המפגינים בחוף. עודד זרחיה, הרצליה חופשית

"במהלך הפגנה של הרצליה חופשית בחוף הנפרד היינו עדים לעשרות נשים וזוגות שנאלצו לקטוע את הליכת או ריצת הבוקר בשל חסימת רצועת החוף", מוסיף עמית מרלה בשם עמותת הרצליה חופשית, "רבים מהם הצטרפו למחאה. הרצליה חופשית תמשיך לדאוג לזכויות הציבור החופשי בעיר ולעורר את מודעותו למתרחש. הרצליה חופשית קוראת לעירייה להסדיר את המעבר כפי שמתחייב על פי החוק. אנחנו נמשיך לעקוב".

 

שלטים שתלו המפגינים על גדר ההפרדה. צילום עודד זרחיה, הרצליה חופשית

שלטים שתלו המפגינים על גדר ההפרדה. צילום עודד זרחיה, הרצליה חופשית

גורם בעירייה אמר לצומת השרון כי העירייה העבירה את תוכניות הבנייה של המעבר לוועדה המחוזית לפני כשבועיים, ושהיא מחכה להחלטתה. "לוועדה המקומית אין סמכות לאשר בנייה בחוף הים וכל שינוי ובנייה בחוף הים הוא בסמכות המדינה. הגשנו לפני מספר שבועות תוכנית לוועדה המחוזית והנושא נמצא כרגע בידיים שלה", אומר הגורם.

מעיריית הרצליה נמסר בתגובה: "'הרצליה חופשית' אך כנראה אינה סובלנית. נושא הפגנות במרחב הציבורי הנו בסמכות ואחריות משטרת ישראל. ההולכים בחוף יכולים לעקוף את אזור החוף הנפרד דרך שביל עפר עליון, המחבר בין חוף הפרצה לחוף הכוכבים. במקביל, עיריית הרצליה פנתה אל גורמי התכנון על מנת לקבל היתר להסדרתו של מעבר עוקף בחוף. כידוע, כל בנייה ושינוי דרך בשטח חופי הים בישראל הינם בסמכות המדינה. בשלב זה, למרות אי הנוחות הכרוכה בכך, העירייה תמשיך לתת מענה של רחצה בקיץ לכלל תושבי העיר- ובמשך חודשיים בשנה – גם לתושבים להם צרכי דת שונים. אנו מודים למשתמשי החוף על הסובלנות, ההבנה והכבוד ההדדי לצרכי הזולת".

 

 

אולי יעניין אותך גם

תגובות

🔔

עדכונים חמים מ"צומת השרון רעננה"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר