מימין: אילוסטרציה, רון סגל. צילומים ועד הורים רעננה, א.ס.א.פ קריאייטיב/INGIMAGE
מימין: אילוסטרציה, רון סגל. צילומים ועד הורים רעננה, א.ס.א.פ קריאייטיב/INGIMAGE

מ-269 שקלים ועד 1,338: כל הפרטים על תשלומי הורים בשנה הקרובה

יו"ר ועד ההורים העירוני, וסגן יו"ר ועד ההורים הארצי, רון סגל, מספר על המאבק מול משרד החינוך ועל התקוה לקראת שנת הלימודים הבאה. ויש גם פירוט תשלומים

פורסם בתאריך: 15.8.17 19:00

ועדת החינוך של הכנסת אישרה אתמול את טבלת תשלומי ההורים לשנת הלימודים תשע"ח. זאת לאחר דיונים ממושכים שהתקיימו בשנה האחרונה בין משרד החינוך לפורום ועדי ההורים היישוביים שדרש לבטל את תשלומי ההורים, ובמידה והדבר לא יקרה אף איימו במרד תשלומים.
לאחר האישור של טבלת התשלומים, האיום מצד פורום ועדי הורים היישוביים לנקיטת פעולות טרם הוסר סופית, אך כרגע נראה שלא יתקיים מרד תשלומי הורים בשנה הקרובה. רון סגל, יו"ר ועד ההורים ברעננה, משמ גם כסגן יו"ר ועד ההורים הארצי, מספר על התהליך שעשה פורום ועדי ההורים היישוביים מול משרד החינוך, ועל כך שלמרות הדיאלוג הטוב שהתקיים ביניהם לאורך השנה עוד לא הצליחו להוריד את תשלומי ההורים, אך יש הבטחה מהמשרד שהנושא יעלה בראש סדר העדיפויות בשנה הבאה.

"היינו בשנה האחרונה בדיאלוג מאוד טוב עם משרד החינוך אבל לצערנו הוא היה טוב כדיאלוג אבל לא הביא לתוצאה", אומר סגל. "מה שקרה זה שאתמול ועדת החינוך התכנסה וכולם דיברו על כך שצריך לבטל את תשלומי ההורים וכמה שזה נוראי. אבל כשבאים להצביע הם בסופו של דבר מצביעים אופוזיציה קואליציה. כלומר, חוזר התשלומים עבר אתמול חרף התנגדותנו וחרף התנגדות חברי הכנסת שהצביעו בעדו. ישבנו עם משרד החינוך, עם השר וגם עם מנכ"ל המשרד ולמעשה יש הבנה מה שאף פעם לא היה שהולכים לעלות את נושא התשלומים לראש סדר העדיפויות בתקציב הבא. מתוך ההתחייבות הזאת אנחנו נאפשר את חתימת ההורים על תשלומי ההורים השנה תוך ציפייה שהוא באמת יעמוד בדיבורו. אין לנו שום רצון לפגוע בתחילת שנת הלימודים הקרובה ובבתי הספר".
"תשלומי הורים זו בעיה מתמשכת וכואבת", אומר סגל. "כבר שנים שזה הוכנס פורמאלית כתשלום קבוע. זה אומר בעצם שזה מס, אין פה שיקול דעת וכל תלמיד במערכת החינוך מהקדם יסודי ועד י"ב אמור לשלם סכומים שכביכול מוגבלים לסכום מקסימאלי. לצורך העניין אצלי בבית הספר גובים את הסכום המירבי אבל יש בתי ספר שמתקיימות בהם כל מיני תוכניות וגובים בהם הרבה יותר כסף.
למי שלא מכיר, הנה הסבר לגבי התשלומים שאישר משרד החינוך אתמול לפי השכבות השונות. כל התשלומים נגבים על ידי בית הספר למטרות שונות בתוכן סל תרבות, מסיבת סיום, מסיבות כיתתיות, השאלת ספרי לימוד, טיולים ושל"ח.

בקדם יסודי (גני חובה) ניתן לגבות מההורים בשנה סכום מקסימלי של עד 269 שקלים.

בכיתות א'-ב' ניתן לגבות עד 566 שקלים.

בכיתות ג'-ד' 581 שקלים.

בכיתות ה' 707 שקלים.

בכיתות ו' 917 שקלים.

בכיתות ז'-ח' 1,042 שקלים.

בשכבת ט' 1,058 שקלים.

בכיתות י'-יא' 1,235 שקלים.

בשכבת יב' עד 1,338 שקלים.

בנוסף, בשכבות ח'-י' בהן מתקיימים לימודי של"ח, ניתן לגבות סכום בן 150 שקלים בשנה נוסף על הגבייה לטיולים, לקיום גיחות וסיורים רכובים בהיקף של שלושה בשנה.

יודגש כי כל התשלומים הללו הם תשלומי רשות. בשנת הלימודים הקרובה תשלום החובה היחיד לבית הספר יהיה, כמו בכל שנה, תשלום ביטוח תאונות בסכום של 49 שקלים. יתר התשלומים הם תשלומי רשות, ועל פי חוק ההורים לא מחויבים לשלמם. מעבר לתשלומים אלו אושרה גביית תשלומים ללימודי העשרה, בעלות של עד 3,450 שקלים בשנה לתלמיד, שגם כאן מדובר בתשלום רשות.
"הצענו כל מיני מתווים, ישבנו עם משרד החינוך לאורך כל השנה על שתי סוגיות. האמירה הפורמאלית של הנהגת ההורים הארצית היא שצריך לבטל את תשלומי ההורים. אם משרד החינוך החליט שזה חלק מתוכנית הלימודים, וברגע שזה מאושר כל שנה זה חלק מתוכנית הלימודים. בעצם מקורות המימון של פעילויות של בית הספר כמו טיולים וסל תרבות הם מההורים, אז זו הוצאה קבועה שצריכה להיכנס כחלק ממימון משרד החינוך כמו מתמטיקה. למה שמחר לא יבואו ויגידו אנחנו עכשיו מכניסים מקצוע שקוראים לו מורשת, שבאמת הכניסו, ומחליטים שההורים יממנו אותו? למה זה שונה מטיול או מהצגה? זה בדיוק אותו הדבר. אנחנו גם לא רוצים שהשינוי יעשה בשנה, ברור לנו לחלוטין שזה תהליך שצריך להיות מדורג".
לגבי האפשרות של מרד תשלומים אומר סגל: "מרד תשלומים בעיני זה נושא מאוד בעייתי, כי בעצם אנחנו קצת כורתים את הענף שאנחנו יושבים עליו ואנחנו מזיקים מאוד לתחומים גדולים כמו ענף הטיולים והתיאטראות. יש חברים שחושבים אחרת. צריך אני חושב שבשנה שהמנהלים גם ככה מוטרדים מנושא שינוי הצהרונים לא צריך להכביד עליהם בעוד נושא. אני חושב שתפקידם ההורים הוא לא לנהל את החינוך, תפקידם להיות שותפים ולהיות מבוגר אחראי".

 

 

תגובות

אין תגובות

תגיות:

אולי יעניין אותך גם

🔔

עדכונים חמים מ"צומת השרון רעננה"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר