צילום אילוסטרציה א.ס.א.פ קריאייטיב/INGIMAGE
צילום אילוסטרציה א.ס.א.פ קריאייטיב/INGIMAGE

"לבטל את תשלומי ההורים כדי שהחינוך יהיה באמת חינם"

הפרלמנט העירוני עונה על שאלה אחת בשבוע והפעם: האם אתם בעד המרד נגד תשלומי ההורים?

פורסם בתאריך: 23.8.17 19:57

 גלית וינשטוק צימרמן

הפרלמנט- גלית צימרמן וינשטוק

"שנים רבות כבר מבטיחים לנו, מימין ומשמאל, סוציאליסטים ואנשי כלכלה חופשית, ביטול תשלומי  הורים לבית הספר. כל שנה מבטיחים ראשי השלטון שזו תהיה השנה האחרונה בה תדרשו לממן מס  על שירות שהוא חינם. ושוב עוברת שנה ושוב מבטיחים לנו וחוזר חלילה. קצת מזכיר לי את אגרת הטלוויזיה עליה השלום. מן מס כזה שלא ברור למה דווקא על זה צריך לשלם בנפרד. למה דווקא ההוצאה הזו לא ממומנת. אני חושבת שהגיע הזמן לבטל את תשלומי ההורים ושהחינוך יהיה באמת חינם. אני מתנגדת לחרם בנושא זה כי אני לא רואה תנועה רחבה של הורים שמתאחדים סביב הנושא, ולכן חרם כעת יהיה חרם של בודדים באופן אקראי ולזה אין לזה שום משמעות".

שלומי חננאל

הפרלמנט- חננאל שלומי

"תשלומי הורים מתחלקים לתשלומי חובה ותשלומי רשות. תשלום חובה היחיד כפי שמוגדר בחוק הינו ביטוח בריאות. מדינת ישראל בשנים האחרונות הפכה למדינה מפותחת ומובילה בחדשנות ופיתוחים עולמיים בתחומים רבים וייחודיים, פורצי דרך עולמיים. כל זאת בזכות חינוך ילדינו למצוינות מצד ההורים והמורים במשרד החינוך. לאור תקבולי ומיסוי חברות מוצלחות כמו מובילאיי, שיגור ניסיונות לחלל, הצלחות בתחום חשיבה מתמטית ואפילו גילוי משאבי הטבע ואיתור גז ועוד, נדרשות החברות הללו לשלם מס רב בהיקפים של מיליארדים למדינה. חובה על משרד החינוך להסיר כל נטל כספי מההורים לטובת חינוך ילדים ויתר על כן לפתח את מערכי השיעורים ולתגמל את המורים ואף תלמידים על מצוינות והישגיות".

קארי פכטר

קארי פכטר. צילום: עזרא לוי

"כאחת שהייתה בוועדי כיתה ונציגה בהנהגת הורים, תמיד אמרתי שתשלום שהוא חובה על פי חוק צריך לשלם אבל רשות זו זכות שניתנת לכל הורה והוא אמור להחליט אם לשלם או לא. צריך לזכור שיש תשלומי הורים כמו ביטוח ועוד נושאים המאושרים או לא על ידי ועדת החינוך בכנסת, בשיתוף ועדי ההורים הארציים. אני  לא נגד תשלום בהתאם לחוק, אני יכולה להציע להורים שלא לשלם תשלומים שהם רשות. רשות זוהי זכות הניתנת לכל הורה אשר יחליט אם לשלם או לאו. אני רוצה  לציין כי בתי ספר מנצלים את ההורים לא פעם ולא אמורים לגבות תשלומים עבור פעילויות, והם כאילו מכריחים את ההורים לשלם עבור כל הסל. לפעמים להורים לא נעים או שיש להם יכולת והם כן מוכנים לשלם. מרד נשמע מילה קצת קיצונית, אבל כן אפשר לנקוט בפעילות מחאתית וכן אפשר להימנע מתשלום שאינו חובה".

(קארי פכטר, פעילה חברתית)

 

לימור גוטהולץ

הפרלמנט- עו"ד לימור גוטהולץ

"ועדת החינוך של הכנסת אישרה את גביית תשלומי ההורים בהיקף זהה לזה של השנה שעברה. התשלומים לא יתייקרו לא בתשלומי הרשות ולא בתשלומי החובה, אבל אני חושבת שהסכום הוא לא העניין. תשלומי ההורים מחדדים בדיוק את הפער בין התלמידים, בניגוד לשוויון אותו ביקשו להשריש בחוק החינוך חינם. זה בדיוק המקום בו השוני בין מי שיש לו לבין מי שאין לו בולט. חשיבות השוויון במערכת החינוך ברורה ומיושמת בדברים כמו בתלבושת אחידה, מתוך רצון אמיתי שבית הספר יהיה המקום בו כולם שווים, ולכולם תהיה הזדמנות שווה ככל שניתן לפחות. נושא תשלומי ההורים חוטא למטרה בעבור מי שאין לו ונוגע בדיוק בנקודות כואבות. אני נגד מרד בעד מחאה. בהחלט יש חלום כזה שלפחות במסגרת בית הספר כולם יהיו כמעט שווים".

שני דימנט

הפרלמנט- שני דימאנט

"בכל שנה הכנסת אמורה לאשר את גובה תשלום ההורים הנגבים ממוסדות החינוך השונים על פי סעיפים שנקבעים, כגון: מסיבות כיתתיות, תל"ן, טיולים ועוד. השנה הכנסת יצאה לפגרה ולא ערכה דיון על כך. לא ברור מתי כן עתיד להיות דיון בנושא זה. סביר להניח שיתקיים בזמן הקרוב. בינתיים, לפני שמבקשים לנקוט בצעדים חד צדדיים קיצוניים, שבסך הכל עלולים לפגוע בילדים, ניתן כן לחשוב על פתרונות חלופיים למימון, וזאת על ידי קיום דיונים מסודרים בתיאום עם משרד החינוך, וועדת החינוך. פתרון אפשרי הוא, מימון על ידי הטלת מס במסגרת הביטוח הלאומי מכלל האזרחים, שיתחשב בגובה ההכנסה החודשית של כל משפחה. כן חשוב לציין את הרפורמה שנעשתה בנוגע לצהרונים, צפיפות בכיתות, והחופשות. אני מאמינה שגם לנושא זה ימצא פתרון שיתאים לכל הצדדים. המטרה היא משותפת לכולנו, והיא קשורה לילדים של כולנו".

תגיות:

אולי יעניין אותך גם

תגובות

🔔

עדכונים חמים מ"צומת השרון רעננה"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר