מטפל NLP. צילום: Shutterstock, chrupka
מטפל NLP. צילום: Shutterstock, chrupka

מטפל NLP: מיטב המומחים בתחום

בשנים האחרונות אנו עדים ליותר ויותר מאמנים ומטפלים בתחום ה- NLP. מדובר בשיטה ייחודית המאפשרת להשפיע על מערכת העצבים בעזרת שפה ותקשורת. מטרת השיטה היא לעזור למטופלים לסגל הרגלים מועילים ולשפר את איכות החיים. אגדנו את מיטב המומחים בתחום

פורסם בתאריך: 22.9.19 14:45

ניצה ריספלד: מטפלת בשיטה ייחודית המשלבת את שיטת ה-NLP, שיטת 12 הצעדים ואימון אישי

כשניצה ריספלד ישבה מול האונקולוג עם אמה, היא ידעה שאי אפשר להמשיך לחיות ככה. שמשהו חייב להשתנות. באותם ימים שימשה מנהלת כנסים ואירועים בחברה למערכות מידע, ובד בבד עם עבודתה ליוותה את אמה בהתמודדות ממושכת עם מחלת הסרטן. ההתמודדות היתה של שתיהן – של אמה עם המחלה, ושלה עם הליווי הצמוד והמסור שהעניקה לה שטמן בחובו גם חרדות, פחדים ולחצים.

ההארה היתה כל כך חזקה וברורה עד שכמעט סנוורה אותה. בתוך תוכה ידעה ניצה שקיימת דרך אחרת לחיות, דרך בריאה יותר להתמודד עם המצב הטראומתי שאליו נקלעה, שבאמצעותה תצלח את המשבר כשהיא שלמה ולא מרוסקת לרסיסים. באותם ימים טרם ידעה כיצד, אבל הידיעה שיש חיים טובים יותר, נינוחים יותר, משוחררים מעכבות ישנות שמנהלות אותם – לא נתנה לה מנוח. היא חשה שיש בה עוצמות ותעצומות נפש שאינן מוצאות את דרכן החוצה, ובן רגע, ישובה מול הרופא שבישר שהמחלה התפשטה – קיבלה החלטה למצוא את הדרך שתוביל את חייה לניצחון מתוך נסיבות חייה.

זמן קצר לאחר מכן התפטרה מעבודתה ונרשמה ללימודים. אז עדיין לא ידעה שאל אותה דרך שתתגלה בפניה במלוא הדרה תצרף גם אנשים נוספים, רובם זרים מוחלטים, שישאבו מתובנותיה וישתמשו בכליה כדי לשנות את חייהם ולהפוך אותם לשמחים, בטוחים ורגועים יותר – אבל זה בדיוק מה שקרה. ניצה מצאה חיים חדשים, ומאז ועד היום היא עוסקת בהפצת הבשורה כדי לסייע לאחרים לשנות את חייהם לטובה.

ניצה ריספלד. צילום: ארקדי ברומברג

ניצה ריספלד. צילום: ארקדי ברומברג

להעביר את זה הלאה: מה תרצו לשנות בחייכם?

כבר שנים שניצה ריספלד מטפלת בדרך ייחודית לה שפיתחה לאחר שנים של לימודים, מחקר עצמאי וניסיון. בדרך זו היא משלבת את עקרונותיהן של שלוש שיטות יחד: שיטת NLP, אימון אישי ושיטת 12 הצעדים. הטיפול מיועד לכל אדם מגיל 20 ומעלה הסובל מכל בעיה רגשית שהיא ואשר נחוש להפוך את חייו לטובים יותר באמצעות השתחררות ממה שמנהל אותו, שינוי הרגלים וסיגול ביטחון יציב, רוגע פנימי והרגלים חדשים שעד מהרה הופכים לטבע שני.

את דרכה החלה ניצה בכפר הירוק, שם למדה בשלוחה של האוניברסיטה הפתוחה, וכיום היא מאמנת NLP בכירה. "הדבר היפה בלימודים הללו הוא שאת בעצמך עוברת תהליך תוך כדי הלימודים", היא מספרת, "למשל, באחת הטכניקות הנקראת 'תהליך על קו הזמן', גיליתי שהפחד שלי מנטישה לא נעוץ בחבר שעזב אותי בגיל 20 ולא מהפרידה מאבי שהיה יוצא להפלגות כימאי, אלא מאירוע יחיד שהתרחש כשהייתי בת שלוש שבו אמי נסעה לניתוח והשאירה אותי עם דודה בהמתנה. קשה לתאר את ההבנה הזאת, את היכולת לעבור תהליך אישי תוך כדי הלמידה".

לאחר שסיימה את לימודיה החליטה שהיא רוצה להרחיב את היריעה הטיפולית ובחרה ללמוד אימון אישי, התמחות שהיתה כרוכה בשנתיים נוספות של לימודים ובסטאז' נוסף. כשסיימה גם את הלימודים הללו בהצלחה הרגישה ניצה שחסר לה עוד נדבך קטן ואחרון כדי להשלים את ההיצע הטיפולי שלה, ופנתה לקורס 12 הצעדים – טיפול בהתמכרויות, דכאון וחרדה.
המשותף לשלוש השיטות, שבאמצעותן יצרה ניצה את שיטת הטיפול הייחודית שלה, הוא האפקטיביות שביישום הכלים הנרכשים. "בכל תהליכי הלימוד שלי הבנתי איך לנקות את משקעי העבר, איך אני לוקחת תוכנית פעולה וממש מורידה את המטופל למגרש, לביצוע", היא מספרת, "לצד זה הוספתי את הפן הרוחני שאותו למדתי בקורס 12 הצעדים. הבנתי כי בלי הפן הרוחני לא נוכל לבצע את כל התהליכים הזוגיים והרגשיים – זה מתבקש ביחד".

בתחילת התהליך מבררת ניצה את המטרה האימונית, ויחד עם המטופל מגדירה את המטרה בצורה חיובית, כאשר לאורך התהליך המטרה רק הולכת והופכת חיובית יותר ויותר. הטיפול, לדבריה, מיועד כדי לסייע לאנשים שרוצים להיות מאושרים ושמחים, בין השאר דרך העלאת הביטחון העצמי תוך התמודדות עם דימוי עצמי והערכה עצמית נמוכים, שינוי הרגלים, רגשות, התנהגויות, מחשבות ודפוסים אוטומטיים, התגברות על משברים ופחדים והתמודדות עם בעיות במשקל, עם חרדות ועם מצבים מאתגרים נוספים שהחיים מציבים בפנינו.

שיטת NLP משלבת טכניקות פסיכולוגיות, והמפתח לאיתור הבעיות ולפתרונן נעוץ בשאלת השאלות הנכונות, אלה שפותחות את הראש למחשבה. ניסיון החיים הרב של ניצה תורם אף הוא רבות לטיפול ומוסיף לו נדבך משמעותי.
אחד הכלים האבחונים שבהם עושה ניצה שימוש לקוח מתוך העולם האימוני הנקרא "מעגל החיים". בעזרת תרשים המחולק לשמונה פלחים – שכל אחד מהם חולש על אזור אחר בחיים כמו לימודים, זוגיות, השכלה ופרמטרים נוספים – נאמדת שביעות רצונו של המטופל מכל היבט בחייו, והמקומות שבהם מרגיש המטופל חוסר נחשפים.

"לפעמים מגיע מטופל לדבר על זוגיות, אבל תוך כדי האבחון אנחנו מגלים שזה בכלל פלח אחר בחיים שגורם לו לחוסר שביעות רצון", היא מספרת, "ברגע שמטפלים בפלח הזה ומציבים אותו כמטרה, מגלים שכל שאר הדברים שהפריעו מסתדרים ביחד איתו. בתהליך אנחנו בודקים פרדיגמות ואמונות מעכבות שמנהלות אותנו מהעבר, עובדים על ערכים ומאבחנים כיצד הכל בא לידי ביטוי כיום וכיצד ירצה המטופל לראות אותם בעתיד".

מבחינתם של מטופליה מדובר בלא פחות מטיפול משנה חיים. "הגיעה אלי מטופלת שנמצאת במצב תלותי בחייה, היא לא עושה דבר בלי בעלה, לא נוהגת, אפילו לא מוכנה לעלות במעלית. שלחתי אותה לבצע משימות, ואמנם לקח לה קצת זמן להתחיל, אבל הבהרתי לה: 'אם את רוצה לעשות שינוי, כדאי שתעשי אותו מהרגע שאת יוצאת מהדלת שלי'".
לאט-לאט החלה המטופלת לבצע משימות נקודתיות. "עם המון עידוד והעצמה, התחלנו לעלות במעלית יחד, שלחתי אותה לבצע נסיעות קצרות ברכב באזור מגוריה במטרה להעלות על הפחדים ולשפר את הביטחון העצמי. הרמנו טלפון ביחד לברר על לימודים, ובסופו של דבר, ועם הרבה התרגשות, היא התחילה וסיימה לימודים בהצלחה. היא קיבלה את החופש שלה, את החיים בזכות עצמה – וזה מה שאני רוצה להעביר למטופלים שלי. אני היום במקום של שמחה, אהבה, הכלה, נתינה, הקשבה, אמונה בעצמי, ואני כמהה להעניק להם את זה. אני מחוברת מאוד לשליחות שלי וחשוב לי להעביר את זה הלאה".

ניצה ריספלד – מטפלת NLP
טלפון לקביעת טיפול: 054-5666230
קישור לאתר
קישור לפייסבוק

צילום: ארקדי ברומברג

צילום: ארקדי ברומברג


לשחרר את הפקק בחיים: טיפול ב -NLP עם זיו ציון

כבר שש שנים שציון מטפלת בקליניקה שלה בכל סוגי החרדות והטראומות, במבוגרים ובילדים, ומציעה אוזן קשבת ולב רחב לכל מי שבא בדלתה. וההזמנות לחתונות ולבריתות שהיא מקבלת אחר כך ממטופלים מוכיחות עד כמה הקשר הזה הופך עמוק.

מאז שהיתה ילדה ידעה זיו ציון שתעסוק כאדם בוגר במקצוע המערב בתוכו טיפול ונתינה לאחר. לאחר מכן, גם כמש"קית ת"ש בצה"ל, המשיכה לחפש אחר העזרה לזולת והיה זה טבעי עבורה שתמשיך בחייה הבוגרים בתחומים אלה. לכן היום, כמטפלת מוסמכת ב-NLP, היא קוראת לאנשים שחשים תקיעות מסוימת בחייהם לגשת אליה.

"אני בעלת תואר במדעי ההתנהגות ועברתי את כל ההכשרות של ה-NLP, עד לרמת המאסטר", מסבירה ציון. "המומחיות שלי היא בטיפול בטראומות, טיפול בחרדות, בילדים ובנוער בסיכון, הפרעות אכילה, אבל ואובדן ועוד. אני מטפלת גם בילדים עם בעיות התנהגות ואפילו עובדת עם זוגות במסגרת ההכשרה שלי כיועצת נישואים. כל מטופל מקבל ממני את המסלול הטיפולי הנכון עבורו".

ל-NLP, השיטה הטיפולית שעובדת הרבה על תת המודע של האדם, נחשפה במהלך הלימודים לתואר. אחרי שסיימה עברה הכשרה אחר הכשרה והבינה עד כמה הכלי הטיפולי היעיל הזה יכול לסייע להרבה מאוד אנשים שמחפשים את הדרך העניינית יותר והארוכה פחות.

"אחרי שסיימתי את הלימודים פתחתי את הקליניקה וכבר שש שנים שאני מטפלת באנשים ב-NLP", מתארת ציון. "תת המודע שלנו מנהל אותנו דרך תבניות ודפוסים במוח שאפשר לשנות. דרך הטיפול הזו מציעה מגוון שיטות ותהליכים ממוקדים כדי להגיב לדברים הפנימיים שמתרחשים בנפשו של האדם".

יש שיטות נוספות שבהן את משתמשת במקביל ל-NLP, כמו דמיון מודרך למשל?

"אני עובדת בקליניקה שלי בציור, בקלפים ובכל מיני עזרי טיפול נוספים שמביאים את המטופל להביע את עצמו ולהגיע לדברים. כל מטופל הוא עולם ומלואו ולכל אחד מתאים דבר אחר. אני מתאימה את עצמי לאדם שיושב מולי. כל אחד מתחבר לדבר אחר".

איך עובד התהליך כשמטופל מגיע אליך בפעם הראשונה?

"אנחנו עורכים פגישת היכרות. הוא מספר על עצמו, משקף את הסיבה שבגינה הגיע. אני, בעזרת שאלות מכוונות, מוציאה ממנו מידע רלוונטי וכך בונים תוכנית עבודה להמשך. התוכנית יכולה להשתנות מטיפול לטיפול. אני מסבירה על התהליך כשהטיפול מאוד הדדי וכל הזמן יש שיתוף של שני הצדדים. אני בודקת מה נכון כשהמטופל שותף לגמרי לטיפול.
"בדרך כלל התוכנית מוגדרת עד עשרה טיפולים, אבל יכולים להיות כאלה שיעשו פחות ואחרים שיבקשו יותר. כל טיפול אורך שעה. אני זמינה בין הטיפולים, מתייעצים איתי. המטרה היא שהמטופל יידע שהוא לא לבד וברגע שאנחנו מתחילים תהליך אני איתו לכל דבר. יוצא לי להגיע לחתונות של מטופלים שעברו תהליך ומצאו זוגיות, או לבריתות של כאלו שלא הצליחו להיכנס להריון וניקו את כל המחסומים. החיבור הזה הופך להיות חלק מהחיים".

אז אם אתם תושבי השרון, שמחפשים עבורכם או עבור אחד מבני המשפחה שלכם דרך לפרוץ את המחסומים שלכם בחיים, נסו את זיו ציון. המטופלים שמגיעים אליה מרחבי הארץ, וגם הטיפולים שהיא נותנת לתושבים בחו"ל, לצד ההקרבה שלה והרצון הטבוע בה לעזור לאחר, יבטיחו לכם שינוי בחיים יותר מהר ממה שחשבתם.

טיפול ב-NLP עם זיו ציון
טלפון:054-5282482
קישור לפייסבוק

הקליניקה של זיו. צילום עצמי

הקליניקה של זיו. צילום עצמי


חנה קרמר – מנחת NLP

Neuro-linguistic programming) NLP) ובעברית: ניתוב לשוני-פיזיולוגי, היא שיטת טיפולית המשלבת מגוון טכניקות שמטרתן ליצור שינוי והשפעה על המחשבות, הרגשות, ההתנהגויות והדפוסים האוטומטיים בכדי להשיג מטרות והצלחה. הנחת היסוד היא שהאנרגיה שלנו זורמת לדבר שניתן לו תשומת לב.

"שיטת NLP, פועלת באמצעות שימוש מודע בשפה בכדי לחולל שינויים במחשבותיו ובהתנהגויותיו של האדם כך שיצליח וישיג את מטרותיו". אומרת חנה קרמר, מנחה בכירה לדמיון מודרך ומוסמכת ב- NLP מזה כעשור. חנה למדה את שיטת NLP והוסכמה במכללת 'רטר', בחסות אוניברסיטת בר אילן.

"NLP נחשבת כ'פסיכולוגיה של העידן החדש' מציינת חנה, "הטכניקה מסייעת למונחה לבצע שינויים ושיפורים תוך התמודדות עם חסמים שמעכבים אותו. הטיפול הוא קצר מועד ומאפשר לאנשים לפתח מודעות, כישורים ולשדרג את עצמם".

מטרת החיים: חיים עם מטרה

זהו הקו המנחה של חנה קרמר. "לכולנו יש מטרות, כל הזמן", היא אומרת, "וזה מתחיל מיד כשאנו קמים בבוקר. חשוב להציב מטרות משמעותיות כדי שהאני העתידי יודה לנו".

כיצד פועלת שיטת NLP?

"NLP היא מודל לתקשורת בין אישית ותוך אישית. השיטה כוללת טכניקות שונות שפועלות על המודע שלנו ועל תת-המודע ומאפשרת שינויים במחשבה, ברגש ובהתנהגות. ה- NLP 'מספר' לנו כיצד המוח קולט את החוויה, מה הוא רואה, איך הוא חושב ומרגיש ומהן האמונות והערכים של המונחה. התהליך בעיקרו מאופיין בשאילת שאלות ובדיקה כיצד אנחנו יוצרים שינוי, כאשר מילת המפתח היא "איך", ועל ידי התשובות, נחשפים הגורמים המניעים והמעכבים של המונחה – בעיקר מה מעכב אותו מלהגיע לתוצאות".

NLP משלב גם דמיון מודרך?

"בהחלט. דמיון מודרך הוא אחד הכלים החזקים בשיטת NLP, אך הוא לא הכלי היחיד. המחקרים מספרים לנו, שהמוח האנושי מגיב באופן זהה לאירוע בין אם הוא התרחש במציאות ובין אם הוא דמיוני, ובאמצעות הדמיון המודרך אנו מביאים את המוח להרפיה, כך שהמונחה מרוכז וממוקד פנימה בעצמו ואז כשעולות התחושות והמחשבות, המונחה עצמו מספק את הפתרון שמגיע מהתת מודע.

"באמצעות הדמיון נוכל לרתום את 'מחשב העל' שלנו – המוח, להתפתח ולשגשג, ולהגיע לתוצאות הרצויות שהצבנו לנו.
"הדמיון הוא "חדר היצירה" של המוח, ההיגיון יביא אותך מנקודה אחת לאחרת ואילו הדמיון יביא אותך לכל מקום בעולם".

באילו משאבים פנימיים המונחה משתמש?

"לכל אחד מאיתנו יש יכולות ומשאבים רבים מאוד, וכל אחד יכול לבחור איך להתקדם ולהשיג את מטרותיו. המשאבים הם לדוגמה: אינטליגנציה רגשית, חוסן נפשי, ידע, ניסיון, כישורי תכנון וניווט ועוד, לעיתים אנחנו בוחרים שלא להתייחס אליהם כיוון שיש לנו גם מחשבות מעכבות או שיש לנו רווח כלשהו מהמצב הקיים. בטיפול אנו מחזקים את היכולות של המונחה, ומתייחסים גם לעבר שלו, למחשבות לאמונות המעכבות שלו, ומטפלים בהם כדי להתקדם ולהצליח".

כיצד ה- NLP מטפל באמונות ובערכים?

"זה מתחיל בהבנת המטרות של המונחה. זה יכול להיות הצלחה בבחינה לדוגמה, קידום בעבודה, יצירת זוגיות, רכישת דירה, כל דבר. כשאנו מגבשים מטרה, אנו פותחים חלון לרעיון ועוברים תהליכים מקדמים להשגת המטרה. בטיפול אנו עוסקים תמיד בחיזוק המשאבים, לצד נטרול האמונות והערכים המעכבים.

"טיפול ה- NLP מתחיל בשאלון מקיף ולאחר מכן נכנסים לעומק, לסקירת הילדות, ושם מבצעים 'ניקוי רעלים' אני מחזירה את המונחה לרגש שחש בעת הטמעת החוויה, לסיטואציה שהשפיעה עליו מהעבר ובודקת מה היו התחושות שלו אז, ובעזרת היכולות ותעצומות הנפש שיש בו כיום, ממקום בטוח ומוגן אנו עובדים על איך הוא יתקן וישפר את התחושות והרגשות, נרפא קונפליקטים כדי לנקות את אי השקט שהציף אותו במשך שנים.  זהו תהליך של העברת יכולת ממצב למצב".

למי מתאים טיפול ה- NLP?

"הטיפול מתאים בעיקר לכל מי שרוצה להתפתח, להתקדם, להצטיין, להשיג את מטרותיו, וכן מסייע, בשינוי הרגלים, תקשורת נכונה ובמקרים של מצוקות דכדוך, דיכאון וחרדות".

מי הם המונחים שלך?

"בקליניקה שלי אני מקבלת בעיקר נשים, החל מחיילות ועד לנשים מבוגרות מאוד. אני עוסקת בפעילות נוספת – מעבירה הרצאות לבני 60 פלוס על מתנת הגיל. אני תמיד מדגישה, עד כמה חשוב להמשיך ללמוד ולהתפתח בכל גיל, כדי לזכות בסיפוק ושמחה ובעיקר כדי לתת משמעות לחיים. כמו כן, אני מנחה מתנדבת באוניברסיטת בר אילן בפרויקט 'אישה לצידך' (תמיכה לנשים בתקופת משבר).

"לתפישתי, כאשר אדם רוצה לממש פוטנציאל ולדייק את עצמו, הוא צריך לבחור לעלות בסולם שלב אחר שלב בדרך למעלה, גם אם בסולם יש הרבה שלבים. ההצלחה מגיעה בעיקרה ממקום של פיתוח אמונה חזקה בעצמך וכשתמונת ההצלחה לנגד עיניך, אזי תחווה הצלחה.

"יצירת שינוי היא עבודה קשה אך אלו המבצעים אותה, זוכים ברווחים נאים".

חנה קרמר מנחת NLP
הקליניקה בכפר סבא
טלפון: 054-4626918

חנה קרמר. צילום עצמי

חנה קרמר. צילום עצמי

 


אפי שושני – מטפל NLP

חדר, אורות כתומים, חרבות על הקירות ואדם עטור קעקועים ועגילים. לא הדבר הראשון שעולה לכם בראש כשאתם חושבים על "מטפל" או על "קליניקה", אלא שזאת בדיוק האווירה שקיימת בקליניקה של אפי שושני, מטפל NLP מטעם מכללת רטר, שלוחה של אוניברסיטת חיפה.

"אני עובד עם ילדים באמצעות אש. השימוש באש מטמיע בילד את הידיעה שהוא יכול לשלוט בהדלקה, בכיבוי, בזווית של הלהבה ובאחיזה". בסוף המפגש, הילד בוחר חרב ממגוון חרבות שתלויות על הקיר ובעזרתה מכבה את הנר. מבוגרים היו קוראים לזה מוטוריקה עדינה, אלא שזה מושג שלא מדבר לילדים, ולכן שושני משתמש במונח "שליטה". הוא מלמד את הילדים להכיר ביכולת שלהם לשלוט. כאמור, תחילה באש ואחר כך ברגשות ובתגובות שלהם.

NLP מחבר חזרה ל"תקלות" שנטמעו ובוחן מה ניתן לעשות כדי להשאיר אותן מאחור ולהמשיך הלאה. אפי שושני מספר, שהמח הוא הקופסא השחורה שלנו, הוא רושם כל אירוע שקורה לנו מהילדות ועד יומנו האחרון, כשהשנים הקריטיות לאותו רישום הן מגיל 6 ועד 12. המח האנושי מתוחכם ומורכב ורבות עדין לא ידוע לגביו, אבל, הוא גם נתון למניפולציות. כשמשקפי מציאות וירטואלית מקרינות סרט, המח "חושב" שהאדם נמצא בסיטואציה שמוקרנת על המסך או במשקפי תלת המימד כאילו היתה המציאות עצמה. NLP מנצלת את התכונה הזאת של המח ומחברת את האדם למקומות בילדות שהותירו בו משקע, ומחזירה אותו לאותם רגעים. במסגרת הטיפול, הדברים עוברים תיקון בדמיון ומשם להווה ולעתיד. שושני מדגיש, שחשוב להרגיש שוב, להכיר את הרגשות שלנו וללמוד איך לבטא אותם. מותר לכעוס ולכאוב, רק צריך למצוא את הדרך לעשות את זה בלי לשבור את הכלים.

טיפול בילדים. צילום עצמי

טיפול בילדים. צילום עצמי

מה זה NLP?

"בבסיס NLP היא עבודה עם תת המודע של האדם. חוויות שלנו מהילדות משאירות בנו משקעים או 'תקלות'. אירועים כאלה, שהודחקו ולא רופאו, באים לידי ביטוי בהווה בדמות כעסים, פחדים, ערך עצמי נמוך, פוביות, אכילה רגשית וכדומה.
אנחנו יוצאים לחיים, לא מודעים לחוויות האלה, שהשאירו בנו חותם ושמנהלות אותנו גם כאנשים מבוגרים, ואז נתקלים באירועים שעוצרים אותנו ומונעים מאתנו להתקדם בהתנהלות זוגית, חברתית, עצמאית, מקצועית ועוד".

למי מתאים הטיפול באמצעות NLP?

"טיפול NLP אפשרי החל מגיל 5 ועד בכלל. לכל גיל יש גישה שונה שמאפשרת לי, כמטפל, להביא את המטופל למקום אליו שואפים להגיע. בגילאים הצעירים, ההורים מספרים על אופי ההתנהלות, מביעים מה רצונם לשנות. כשבעבודה אישית עם הילד, אני מביא אותו לנקודה שבה הכל התחיל ומראה לו שאפשר גם אחרת.

"אני מאפשר למטופל לחוות שוב דברים מהעבר ומראה אפשרויות נוספות להתמודד עם סיטואציות דומות בעתיד. בעבודה עם ילדים אני משתמש בעזרים להמחשה, כמו אש, קוביות, חרבות ומוזיקה. בסוף כל תהליך יש שיחת סיכום כאשר עם ילדים שיחת הסיכום היא למעשה טכס עם תעודת בוגר.

"אני מאד אוהב לעבוד עם ילדים. יש בילדים אמת מאד חזקה, אין פילטרים לטוב ולרע, ילדים הם אימפולסיביים, ויש להם פחדים שדורשים מההורים תקשורת והקשבה. ילד בכל גיל, צריך שההורה ישאל אותו 'מה אתה מרגיש?' 'איך אתה מרגיש?' ויהיה שם להקשיב באמת ולא רק לסמן וי על תקשורת. הילדים אצלי מתחברים לרגש שלהם שוב, מעזים להזיל דמעה, לכאוב או לכעוס על אח, חבר, הורה וכדומה.

"בגילאים מבוגרים יותר, השיח נעשה עם המטופל, שמגדיר בעצמו את מטרת הטיפול ומה הוא רוצה לשפר בהתנהלות האישית שלו. יחד אנחנו מנתבים את המוח מחדש להתמודדות והתנהלות חדשה. סוגיות רווחות ושכיחות אצל מבוגרים הן למשל ביטחון עצמי, תקיעות מקצועית, פחד קהל, אכילה רגשית, יחסים בינו לבינה, הערכה עצמית, מיקוד בעבודה, חרדות. טראומות ועוד".

אתה גם מלחין, מעבד ומפיק מוזיקלי. איך הגעת ממוזיקה לטיפול ב NLP?

"מוזיקה היא אוסף רגשות, שמתומללים על ידי תווים.כמוזיקאי שנחשף ל-NLP, אני יודע מה המוזיקה עושה לנפש. הבנתי שאני יכול ללמוד איך למוסס את הטראומה של אנשים ולהצליח לגרום להם לשיר, לא דרך המוזיקה, אלא דרך ה-NLP.
אני יכול להחזיר אותם לאותה טראומה, שנשארה בהם מהעבר, כשנאמר להם לא לשיר כי הם מזייפים. בהווה אני יכול להביא אותם לשיר שוב.

במפגשים עם הילדים, משלב שושני את הידע והניסיון המוזיקלי שלו ומשתמש בפסנתר שנמצא בקליניקה שלו ברמת גן.

"אני מבקש מהילדים לאפיין רגש באמצעות צליל. צליל של כעס, של עצב, של שמחה. הילד בוחר צליל ומנגן אותו.
בשלב הבא אנחנו מאלתרים יחד: אני ממציא סיפור ששתלתי בו את מונחי הרגשות של הילד, והילד יוצר קטע מוזיקלי לסיפור שאני מספר לו. אחר כך אנחנו מתחלפים, הילד ממציא סיפור סביב הרגשות הטובים והפחות טובים שלו ואני מנגן. כך הילד עושה עבודה עם עצמו בלי לשים לב, שכן הדברים מבעבעים מתוכו דרך הסיפור.

"בחלק מהמפגשים אני משתמש בבצק קינטי. אני מבקש מהילדים לפסל את הלב שלהם ולמקם בו רגשות רעים וטובים. אחר כך אנחנו מסתכלים על הלב מלמעלה ומגלים, שכבר מאד קשה לראות את הרגשות הרעים כי הרגשות הטובים מכסים עליהם. אחרי התרגיל הזה, אני מבקש מההורים להזכיר לילד את המחשבות הטובות שלו, כשהוא נתקל ברגש לא נעים".

ספר על התהליך.

"הטיפול מונה 6-8 מפגשים. ( אצל ילדים ) ו 10-12 מפגשים ( אצל מבוגרים) בעבודה עם ילדים – במפגש הראשון נוכחים גם ההורים וגם הילד, כשעם כל אחד אני מנהל שיחה, בזמן שהאחרים בחדר. כך אני מגלה קצת יותר על הדינאמיקה המשפחתית והתקשורת הורה-ילד. החל מהמפגש השני אני נפגש עם הילד אחד על אחד. בסוף התהליך, אני מעניק לילד תעודה, שמסמלת את העמידה שלו ביעדים שהציב לעצמו, ומתנה שמתאימה לו, כפי שלמדתי עליו בזמן התהליך.
כשבעבודה עם מבוגרים הטיפול מתבסס על שיחה שנובעת מתוך השאלון שהוא מילא טרם הפגישה.

"NLP מספקת מגוון טכניקות שמסייעות להרבה סוגיות. הבסיס הוא החיבור של האדם ליכולות ולתכונות, שהיו בו לפני שהתקלות נטמעו בו. אנחנו נולדים לוח חלק והחיים מטבעם מכסים את הלוח בעננים. בעזרת NLP אנחנו מזיזים את העננים ומחברים חזרה ליכולות ותכונות מן העבר: בטחון עצמי, הערכה עצמית, היכולת להיות ישות חברתית, אדם עצמאי ובעל מוטיבציה.

"NLP לא כואב, לא דוקר, זאת שעה של עיסוי רגשי, נפשי, רוחני, עם חיבור למקומות שהחיים ערפלו. אפשר להגיע לתוצאות מהירות ועמוקות דרך עבודה על מטרה ממוקדת אחת – חיובית. למבוגרים לפעמים קשה להתחבר לדמיון, לעצום עיניים, להיזכר בילדות. מבוגרים רוצים את הכאן ועכשיו. אני לא קוסם של רגשות, זה תהליך שהמטופל צריך לקחת בו חלק. לכן ילדים הם מטופלים נפלאים ב-NLP "

אפי שושני – מטפל NLP
כתובת: חיבת ציון 42, רמת גן
נייד: 050-5514229
פקס: 03-6490911
קישור לפייסבוק
קישור לאתר

מייל: [email protected]

אפי שושני. צילום עצמי

אפי שושני. צילום עצמי


דפנה אולגבלום – להתחבר לעוצמות שבך, שינוי תודעתי בעבודה באמצעות ה-NLP

דפנה אולגנבלום חוותה קשיים ותסכול בעבודה עד שפנתה ללימודי ה-NLP והבינה מה היו הסיבות לכך ומה הפתרונות. עכשיו היא רוצה להעביר את הידע הלאה ולסייע לאחרים שעומדים במקום מבחינה מקצועית

לאנשים שחווים קושי ותסכול במקום העבודה, או שקמים בבוקר בלי חשק וקשה להם להתמודד עם המשימות שמטילים עליהם, יש מעתה כתובת לפנות אליה. גם אם אתם מתקשים לקבל ביקורת וסמכות, לא קל לכם לעבוד בצוות ואתם מרגישים שלא התקדמתם מספיק דעו שאפשר להתגבר על הכול ויפה שעה אחת קודם. ומי שיכולה לסייע לכם בתהליך היא דפנה אולגנבלום, מנחה בתחום התעסוקה שמתמחה בשינוי תודעתי באמצעות ה-NLP ודמיון מודרך והכל במטרה שיהיה לכם טוב יותר במקום העבודה שלכם.

"למדתי עבודה סוציאלית. אני עובדת במקצוע כבר 22 שנה ועברתי בהרבה מקומות", מתארת אולגנבלום.

"עברתי בין עבודות בגלל שהרגשתי לא טוב במקומות מסוימים וגם בגלל שפוטרתי. עברתי מקום עבודה בתקווה שבמקום החדש הדברים יסתדרו. בעבודה הסוציאלית יש הרבה עזרה, אבל פחות תהליך של טיפול בדרכי חשיבה או ברגשות. זה חסר לי ופניתי ל-NLP כדי להתעמק בטיפול חשיבתי ורגשי. במהלך לימודיי בחרתי כמטרה לשפר את מצבי בעבודה. התחלתי לחשוב מה יכול לשנות את המצב. נפלו לי האסימונים מה אפשר לעשות אחרת. הבנתי מה היו הסיבות והפתרונות לקשיים שלי בעבודה ויישמתי אותם על עצמי בהצלחה, וגם על אחרים"

מאז עברה אולגנבלום שלוש דרגות של הסמכה בלימודי ה-NLP במכללת רטר ובשנים האחרונות היא מנחה אנשים להתחבר לרצונות ולעוצמות שלהם. "הרבה פעמים נדמה שאין לנו מספיק יכולות כי מתמקדים באין", מסבירה אולגנבלום. "ה-NLP מציע לכל אחד שיטות להתחבר ליכולות שלו כדי להשיג את מטרותיו.

"ה-NLP היא שיטה מעולה לשינוי תודעתי בתוך זמן קצר. מקורה בחקר המצוינות. הנחות היסוד שלה והטכניקות מכוונות לעבר הצלחה. הנחה אחת היא שכל אחד יכול להצליח ולהתחבר ליכולות שלו. אין טעם להלקות את עצמנו על העבר. בכל נקודת זמן עשינו את הבחירה הכי טובה שיכולנו. המבט אל העבר ב-NLP הוא כדי לשנות את ההרגשה ואת החשיבה ולהמשיך הלאה טוב יותר".

במה את מתמחה במסגרת עבודתך?

"אני עוזרת לאנשים בוגרים עובדים שמתקשים וסובלים בעבודה מחוסר במימוש עצמי, פיטורים, לא מצליחים להסתדר עם חברים לעבודה, לא עומדים בקצב, פחד מכישלון. אנשים שלא נוח להם אז דוחים דברים. אם רוצים להצליח זו לא הדרך.

"אני ממליצה לפנות לעזרה כשמגלים את הקשיים כי הם לא נעלמים מעצמם וחבל לצבור תסכולים מיותרים. הפתרונות יבואו רק עם שינוי פנימי שלנו של אמונות והתנהגויות".

אז מה בעצם עלול לעכב אנשים במקום העבודה שלהם? לדברי אולגנבלום זו עלולה להיות טראומה אישית, אמונה או חוסר אמונה בעצמם בגלל דברים ששמעו מההורים או מהמורים, אנשים שתויגו על פי הקושי או בהתאם להתנהגותם, זיכרונות פחות טובים שבגינם השתרשה האמונה ועוד. "אנחנו חיים לפני הזיכרונות והאמונות שרכשנו במשך השנים, ובעיקר בילדות. שמענו את ההורים ואת המורים מדברים עלינו ועל כל מיני נושאים וספגנו את זה. האמונות האלו לא מתאימות לנו כיום", מדגישה אולגנבלום.

איך עובד התהליך כשמטופל חדש מגיע אליך?

"אנשים עם כל בעיה בתחום העבודה צריכים להגיע אליי: אם מישהו רוצה לממש את עצמו יותר, מישהו פוטר ולא מצליח למצוא עבודה אחרת או מרגיש שהוא חוזר על אותה בעיה ולא מצליח להתקדם. הפגישה היא אחד על אחד וכוללת תהליכי NLP של העצמה ושחרור מאמונות מגבילות, שתוקעות אנשים הרבה פעמים בתחומי החיים. המטופל מקבל כלים לעבוד על תקשורת טובה יותר עם עצמו ועם הסביבה, לברר קונפליקטים שמפריעים לו, רגשות, למשל כעס שיכול לפגוע מאוד בעבודה וצריך לדעת לתעל אותו".

משך הפגישה נע בין שעה לשעה וחצי, בהתאם להחלטה אם לשלב גם אמצעי טיפול נוספים כמו דמיון מודרך או אקסס בארס – טיפול אנרגטי שיכול לעזור לפעמים לקדם את התהליך. הליווי של אולגנבלום נמשך לרוב כשלושה חודשים, שהם שווה ערך ל-10 עד 12 פגישות. יש אפשרות להוסיף מפגשים במידת הצורך.

"כל אחד יכול להצליח. זאת הנחת היסוד ב-NLP", מדגישה אולגנבלום. "כבר בפגישה הראשונה בוחרים מטרה ובמשך זמן קצר רואים שיפור בעבודה".

אז אם אתם תושבי המרכז או השפלה ומרגישים שמשהו לא זורם מספיק טוב בכל הקשור לחיים המקצועיים שלכם, בואו לדפנה אולגנבלום. הצמיחה שלכם תתחיל כבר מהפגישה הראשונה.

דפנה אולגנבלום – שינוי תודעתי בעבודה באמצעות ה-NLP
טלפון ליצירת קשר: 052-5454137
עשו לייק

דפנה מקבלת תעודת טריינר NLP במכללת רטר. צילום עצמי

דפנה מקבלת תעודת טריינר NLP במכללת רטר. צילום עצמי

 

 


אין במידע כל עצה רפואית, חוות דעת מקצועית או תחליף להתייעצות עם רופא


 


כתבה שיווקית

תגובות

אין תגובות

אולי יעניין אותך גם

🔔

עדכונים חמים מ"צומת השרון רעננה"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר