OCD - תמונה ממאגר Shutterstock צילום: Photographee.eu
OCD - תמונה ממאגר Shutterstock צילום: Photographee.eu

טיפול ב-OCD: דרכי התמודדות מאת המומחים בתחום

OCD - הפרעה אובססיבית קומפולסיבית (obsessive compulsive disorder), היא הפרעה שיכולה לפגוע מאד באיכות החיים של אלו הלוקים בה. יצאנו לראיין מספר מומחים בתחום ולשמוע כיצד ניתן להתמודד ולטפל בהפרעה

פורסם בתאריך: 26.9.19 13:39

איילת בראל זומר

בסרט "הכי טוב שיש", מגלם ג'ק ניקולסון את מלווין יודל בעל ההפרעה הטורדנית-כפייתית, OCD. יודל הנרגן נוהג לאכול באותה מסעדה משך שנים ארוכות, יושב באותו השולחן, מקבל שירות מהמלצרית הקבועה שלו ואוכל את המנות המוגשות לו עם סכו"ם מפלסטיק אותו הוא מביא מהבית. על המסך הגדול זה נראה אולי משעשע, אך עבור אלה הסובלים מהפרעה זו, החיים עשויים להיות הרבה פחות מצחיקים ולעתים קרובות הם חווים מצוקה תמידית וממושכת.

OMG, יש לי OCD

ההפרעה הטורדנית-כפייתית משתייכת למשפחת הפרעות החרדה, והסובלים ממנה עלולים לחוות את השפעותיה בכל תחומי החיים. ב-OCD יש שני מישורים בהם באה ההפרעה לידי ביטוי:

אובססיות (טורדנות) – מחשבות, דמיונות ורעיונות לא רצויים שחוזרים ונכנסים לראש במעין לופ אינסופי. המחשבות האובססיביות הן בעצם קולה של החרדה. איילת בראל זומר, פסיכותרפיסטית עם התמחות בטיפול התנהגותי-קוגניטיבי, מסבירה כי כל מטופל עם OCD מביא עימו לחדר הטיפול עולם שלם, וכה שונה מכל מטופל אחר. להפרעה הטורדנית-כפייתית ישנן אינספור צורות ביטוי. האובססיות יכולות ללבוש צורות שונות ומשונות ולהופיע כחרדה מזיהומים וחיידקים, מחשבות על האפשרות של פגיעה עצמית או פגיעה באחר ועוד ועוד.

מה שכן מאפיין את רובם של האנשים הסובלים מהפרעה זו, מספרת איילת, הוא היותם ערכיים מאד ובעלי מוסר גבוה ביותר. אלו אנשים שמבחינתם אסור שאף אחד ייפגע. הם מצפים מעצמם להיות הכי טובים שאפשר ורובם מאד רגישים לסביבתם.

כפייתיות – חלקה השני של ההפרעה אלה הם המעשים שהאדם עושה כדי להפחית את המחשבות, מה שמכונה בשפה המקצועית – טקסים. תפקידם של הטקסים הוא להרגיע את החרדה הגורמת לסובלים מההפרעה לחשוש שמא עשו משהו לא בסדר. הטקסים על פי רוב לא הגיוניים ולא קשורים ישירות לחרדה עצמה.

התיק והקליק

את הטקס שבא להרגיע את החרדה משווה איילת לקליק שאנו שומעים כשאבזם החגורה באוטו מתיישב בדיוק במקומו. אותו קליק שמסמן עבורנו שאנו חגורים ובטוחים והכל בסדר. באותו אופן, קיום הטקס סוגר אצל האדם החרד מעגל מסוים של מחשבות אובססיביות ומסמל עבורו שהנה, הכל בסדר. בשל הנטייה האובססיבית, אנשי ה-OCD זקוקים שוב ושוב לאותו קליק כדי להרגיש שהכל בא על מקומו כראוי.

מאפיין נוסף של אנשים חרדים בכלל, ובעלי OCD בפרט, הוא הפחד מאי-הוודאות. אותו חוסר ודאות שהוא מאפיין בלתי נפרד מהחיים, מאיים עבורם על הצורך בשליטה ועל הרצון לדעת בדיוק מה יקרה בכל רגע נתון.

טיפול קוגניטיבי-התנהגותי – לנצח את ה-OCD

חלק משמעותי מהטיפול הוא במישור הקוגניטיבי, המתבסס על ההכרה בעובדה כי החיים מלווים בסימן שאלה תמידי, וזה משהו שצריך לדעת לקבל ולחיות איתו. עניין זה חוזר שוב ושוב בחדר הטיפולים, כי חשוב שהמטופל יכיר בכך שזה מצב נתון ואין טעם להילחם בו.

מטרה נוספת של הטיפול היא קבלת המחשבות האובססיביות, במקום לנהל נגדן מלחמת חורמה. מחשבות אובססיביות עלולות להיות מאד מפחידות. לאנשים עם OCD יש חשש תמידי שאולי פגעו במישהו או הזיקו לאחר. מחשבות אלה חוזרות בלופים אינסופיים ולכן האדם שחווה אותן מנסה לדחוק אותן הצידה ולהיאבק בקיומן. במהלך הטיפול, המטופל לומד להפסיק את המאבק בהן ופשוט לאפשר את קיומן, כי במילא קשה לשלוט במחשבות. בשלב הבא ילמד המטופל להפריד בין המציאות ובין המחשבה. באמצעות הגמשת דרכי החשיבה שלו, המטופל יבין אט אט שהפירוש והמקום שהוא מעניק לחרדה, הוא שמשפיע על התגובה שלו, ולא המחשבות עצמן. כך ניתן ליצור הפרדה בין העצמי ובין המחשבות והן הופכות פחות מאיימות ומפחידות.

במישור ההתנהגותי עולים לקדמת הבמה הטיפולית הטקסים הכפייתיים. בתהליך המכונה חשיפה ומניעת תגובה, המטופל והמטפל מנטרים את הטקסים הכפייתיים, מנתחים אותם ומאתגרים את המטופל באופן עריכתם. אחרי שהמטופל לומד לזהות את הדחף הגורם לו להתנהגות הטקסית, הוא קורא עליו תיגר. זאת עושים על ידי שינוי מהלך הטקס או דחייתו, עד שהוא כבר לא מנהל עוד את האדם.

ואם נחזור לרגע למלווין הנרגן, חשוב לומר שגם הומור הוא חלק משמעותי בטיפול ב-OCD. האפשרות להתייחס להפרעה בנימה מבודחת, מסבירה איילת, עוזרת למטופלים ליצור נפרדות מהטורדנות-הכפייתית ולהבין שהיא לא הם עצמם. ברגע שהמטופלים מצליחים לעשות זאת, ואפילו להעניק ל-OCD שלהם שם, היא יודעת שהם בדרך הנכונה לשלוח אותו לדרכו.
איילת בראל – פסיכותרפיסטית עם התמחות בטיפול התנהגותי-קוגניטיבי (CBT), מנחת קבוצות ומטפלת Emdr למצבי טראומה וחרדה.

טלפון: 050-8210113
קישור לפייסבוק 

קישור לאתר
טוויטר – איילת בראל זומר | טיפול קוגניטיבי התנהגותי

איילת בראל. צילום עצמי

איילת בראל זומר. צילום עצמי


סימי אלון תשובה

Ocd, ראשי התיבות של הפרעה אובססיבית קומפולסיבית (obsessive compulsive disorder) היא הפרעה שיכולה לפגוע מאד באיכות החיים של אלו הלוקים בה. סימי אלון תשובה, המתמחה בטיפול משפחתי, ייעוץ נישואים, גישור, פענוח ציורים ו-CBT, עובדת הן עם מבוגרים והן עם ילדים על הטיפול בהפרעה זו, על מגוון רמותיה.

מהי OCD?

OCD מתחילה למעשה, ברוב המקרים, בחרדה. לאט לאט מתגברת החרדה עד לכדי דפוסי חשיבה טורדניים, אובססיביים, שלילים ומפחידים, שהם בתורם מובילים לדפוסי התנהגות כפייתיים, בהם המטופל אינו יכול לשלוט. בהתמודדות עם OCD, מתחיל המטופל עם חרדה, למשל אצל מטופלים ילדים נהוג מאד להרגיש חרדה מפגיעה או מוות של אחד ההורים. כאשר הפחד משתלט, חווית חוסר אונים והמחשבות על מות ההורה הופכות להיות כאלה שמעסיקות את הראש ברוב שעות היממה, יפתח המטופל התנהגות כפייתית כלשהי, טקסים שונים כדי לנסות לשלוט על הרגשת הפחד. בין ההתנהגויות ניתן למצוא דברים כמו חזרה על משפט מסוים, או הימנעות מאמירת מילים מסוימות, פעולות גופניות כמו סיבוב במקום או קפיצות, פעולות חזרתיות כמו הדלקת וכיבוי מתג האור מספר פעמים קבוע, דפוסי היגיינה כמו רחצת הידיים באופן אובססיבי עשרות פעמים ביום ועוד.

"דפוס הפעולה הוא כמו מעגל קסמים" מסבירה סימי. "הטקס או הפעולה שמבצע המטופל מרגיעה את החרדה, אבל רק לזמן קצר, ואז חייבים לבצע את הפעולה שוב כדי לחוש את אותה הקלה. זה מגיע למצב שזה פוגע מאד בתפקוד היומיומי של המטופל, וניתן לחזור על הדפוס במשך שעות, ללא הפסקה. הסובלים מן ההפרעה נמצאים במצוקה קשה, בעיקר משום שהם יכולים להיות אנשים מאד רציונליים ואינטליגנטים בכל תחומי החיים, מלבד במקום הספציפי הזה. הנתונים מראים על 3 אחוזים מהאוכלוסייה שסובלים מן ההפרעה ברמה כזאת או אחרת".

כיצד מתפתחת OCD?

סימי מסבירה כי OCD מתחיל בהפרה של איזון כימי במוח הגורם לחרדה ומשם להתפתחות ההפרעה, כמו גם עניין גנטי ואף סביבתי. "ניתן לראות הרבה ילדים עם ההפרעה שהם ילדים להורים החיים עם ההפרעה. מחד זה בהחלט יכול להיות גנטי, ולצד זה גם יכול להיות נרכש, משום שהילד נחשף להורה המבצע את הטקסים, גדל עם זה ובוחר לו טקסים משל עצמו. בנוסף,ניתן לצפות כי בתקופות בהן המתח עולה ומתגבר, כך גם ההפרעה מתגברת".

הטיפול בהפרעה

את ההפרעה קל לאבחן, לפי סימי. יש לזהות ראשית את אותה מחשבה טורדנית ושלילית ולנסות ולאתר את הטקסים שמבצע המטופל. כמו בטיפול בחרדה, גם בטיפול ב-OCD, ממליצה סימי על שילוב של טיפול תרופתי בתרופות מקבוצת ה-SSRI (Selective Serotonin Reuptake Inhibitor, ובעברית: מעכבי קליטה חוזרת של סרוטונין) לצד טיפול ב-CBT – טיפול התנהגותי קוגניטיבי. בעת הטיפול ב-CBT, אותו מבצעת סימי, היא מבצעת כמה שלבים.

"השלב הראשון הוא שלב הפורמלציה" היא מפרטת, "בו מזהים את האבחנה על פי נתונים שנאספו מהמטופל בעת הקליטה. בשלב השני נותנים למטופל הסבר פסיכו-חינוכי שבו מסבירים לו על מצבו, על ההפרעה ועל מודל הטיפול, כאשר הדגש הוא על שיתוף פעולה אקטיבי בין המטפל למטופל. בשלב השלישי מדרגים בסולם מספרים את גורמי החרדה מן הגבוה לנמוך. בשלב הרביעי, מלמדים את המטופל טכניקות הרפייה שונות ומתחילים חשיפה הדרגתית – תחילה בקליניקה באופן מניפולטיבי, מייצרים טריגר לחרדה מתוך הרשימה, מתחילים בחשיפה לגורם החרדה הנמוך שבסולם, בודקים את מצב החרדה ואז תוך כדי שימוש בהרפיות, לא מבצעים את הפעולה או הטקס שאמור להרגיע את המטופל, עד שמזהים שהחרדה פוחתת. לאחר מכן, שוב מודדים את עוצמת החרדה על פי הסולם.

"עצם הירידה בעוצמת החרדה מאפשרת למטופל לרכוש אמון ביכולת שלו לשלוט במחשבה הלא רציונלית הזו, ללא ביצוע הטקס. לאורך התהליך הטיפולי, מטפסים ועולים לאט לאט אל הטריגר הגבוה ביותר לחרדה. כאשר החרדה עולה, המטופל מתאפק, לא מבצע את הטקס או הפעולה האובססיבית, ורואה כיצד החרדה יורדת לאיטה גם מבלי שהטקס בוצע. בהמשך החשיפות לגורמי החרדה מתבצעות מחוץ לקליניקה. המטופל לומד ומצליח לשלוט בעצמו בחרדה, בעזרת כל הכלים שרכש – שינוי דפוסי חשיבה, מחשבות ופרשנויות חיוביות, הרפיות וחשיפות בקליניקה ומחוצה לה ושיעורי בית. ככל שהמטופל מגדל את חווית הביטחון, השליטה והאמון, כך הוא מקטין את עוצמת החרדה".

"התוצאות של הטיפול הזה" מספרת סימי, "הן גבוהות במיוחד, ומטופלים מרגישים הקלה, במיוחד כאשר משלבים טיפול תרופתי לצד CBT, במהירות רבה".

סימי אלון תשובה
טלפון:052-2778180

כתובת הקליניקה: עולי הגרדום 23, כפר יונה
קישור לפייסבוק  

סימי אלון תשובה. צילום עצמי

סימי אלון תשובה. צילום עצמי

 

 


אין במידע כל עצה רפואית, חוות דעת מקצועית או תחליף להתייעצות עם רופא


 


כתבה שיווקית

אולי יעניין אותך גם

תגובות

🔔

עדכונים חמים מ"צומת השרון רעננה"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר