שיכון דרום הרצליה צילום עזרא לוי
שיכון דרום הרצליה צילום עזרא לוי

בשיכון דרום בהרצליה כועסים על הכוונה לבחון מחדש את הפינוי בינוי

דיירי שיכון דרום חשבו שהסיפור נגמר בינואר, כשתוכנית הפינוי בינוי בשכונה אושרה בוועדה המקומית. אבל פגישה אחת שהתקיימה לפני שבועיים, בין ראש העירייה לאחד המתנגדים לתוכנית המתגורר בשכונת הרצליה הצעירה הסמוכה, שוב טרפה את הקלפים

פורסם בתאריך: 31.5.17 12:32

תושבים בשיכון דרום בהרצליה הביעו השבוע זעם על כוונת ראש העירייה משה פדלון לבחון מחדש את תוכנית הפינוי בינוי בשכונה, תוכנית שהתושבים מקדמים כבר שלוש שנים ושהופקדה בינואר בוועדה המקומית לתכנון ובנייה.
על הכוונה הזו של פדלון שמעו תושבי שיכון דרום לראשונה מסיכום פגישה שהפיץ חבר ועד שכונת הרצליה הצעירה המתנגד לתוכנית, עו”ד רנן גרשט, שנפגש לפני כשבועיים עם ראש העירייה. לפי גרשט, פדלון ומהנדס העירייה מייק סקה יבחנו חלופה של תמ”א 38/2 (הריסה ובנייה מחדש), שהוספת הקומות בה תהיה במתכונת מצומצמת. כעת, חוששים תושבי שיכון דרום מעיכוב גדול במימוש תוכנית לחידוש בתיהם.
מעיריית הרצליה נמסר כי לא הוחלט על הקפאת התכנית וכי הסיכום שהוצא לא אושר על ידה. “נכון לימים אלו ראש העירייה בוחן את הנושא”, נמסר.
בסוף חודש ינואר אישרה מליאת הוועדה המקומית לתכנון ובניה בהרצליה את תוכנית הפינוי בינוי בשיכון דרום. מדובר בפרויקט פינוי בינוי החל על שטח של 26,990 מ”ר שבו יש כיום 21 מבנים, 15 מתוכם למגורים, ובהם 216 יחידות דיור. התוכנית מציעה להרוס את המבנים הישנים, שנבנו בשנות ה־60, ולבנות במקומם שכונת מגורים חדשה שבה 661 יחידות דיור, ובנוסף שטחים לשימושים ציבוריים, שטחים פתוחים לציבור ושטחי מסחר ותעסוקה. לפ התכנון ייבנו 15 מבנים חדשים, 12 למגורים ושלושה למבני ציבור. גובה הבניינים בפרויקט נעשה בצורה מדורגת מצפון לדרום, מהגבוה לנמוך, כששלושה בניינים גבוהים בני 26 קומות ממקומים על רחוב בן גוריון, אחריהם מספר בניינים של 15 קומות, ואז כמה בניינים בני תשע קומות. שורת הבניינים הדרומית תבנה בגובה של שש קומות. גבולות המתחם בין הרחובות בן גוריון, רבי עקיבא, הגאון מוילנה וחת”ם סופר. לפרויקט בחרו התושבים בשני יזמים, קבוצת פפושדו וקבוצת לוינשטין.
המתנגדים לתוכנית הם חלק מתושבי צמרות ונווה אמירים הגובלות במתחם שיכון דרום. לטענתם התוכנית לא נותנת מענה ראוי מבחינה תחבורתית, הן במספר החניות (אושרה חניה וחצי לכל יחידת דיור על פי התקן הארצי) והן מבחינת הגידול הצפוי בתנועת כלי הרכב. במסגרת המאבק בתוכנית הפגינו המתנגדים בחודשים האחרונים מדי יום שישי מול ביתו של פדלון. מאז הפגישה בין גרשט ופדלון, הפסיקו המתנגדים לקיים את ההפגנות.
גרשט משחזר השבוע את הפגישה עם פדלון לפני כשבועיים: “ישבתי עם ראש העירייה והסברתי לו שהתוכנית הזו לא מגנה על השכונה, אלא הורסת אותה. התרשמתי מראש עירייה מאוד רציני, שאמר לי בצורה מאוד ברורה שבכוונתו לעצור את התכנית”.
בסיכום של גרשט הוא כותב כי “ראש העירייה קיבל החלטה וביקש להודיע על עצירה לצורך בחינה מחדש של התכנית הנוכחית לאלתר ובחינה מחודשת של מספר הקומות, הדירות וגודל המרכז המסחרי”. הוא כותב גם כי סוכם ש“תינתן הנחייה מיידית למהנדס העיר, האדריכל מייק סקה, להציג שלוש דרכי פעולה אפשריות כדי להימנע ממתן אישור למגדלים”. אחת מהן היא תמ”א 38/2, שבמסגרתה תתבצע הריסה ובנייה מחודשת של כל הבניינים הישנים. ו”בכל מקרה אין כוונה לאשר מגדלים בשכונה”, כך לפי גרשט.
בשיכון דרום התבשרו בעקבות הסיכום הזה של גרשט שהתוכנית עליה הם עמלים מזה שלוש שנים עלולה לא להתממש. “עד להפקדתה, תכנית פינוי בינוי שיכון דרום נבחנה תקופה ממושכת במסרקות ובוצעו בה שוב ושוב התאמות ושינויים, בין היתר, מתוך התחשבות רבה בתושבים המתגוררים בסמיכות לה”, כותבת שירלי קדם בן עמי, תושבת השכונה וחברת ועד שיכון דרום, לפדלון, “האם באמת ניתן בכלל להעמיד את רצונם של תושבי הרצליה הצעירה האמידים לשמור על השטחים הפתוחים ועל בניה נמוכה בקרבת בתיהם, מול זכותם הבסיסית ביותר של תושבי השיכון למגורים ראויים וסבירים? הייתכן שבפגישה אחת עם תושב אחד תקבל החלטה שהופכת על פניהן את ההחלטות הקודמות, את החלטת הוועדה המקומית ואת החלטת המליאה? אם זה נכון, תהיה זו כניעה ללחצים קולניים שמפעיל קומץ תושבים המתנגדים באגרסיביות לתכנית מטעמים אגואיסטיים – שלא יצופפו את הבנייה בקרבת ביתם. החלטה כזו מחזירה אותנו שלוש שנים אחורה והיא סותמת על הגולל את תקוותם של תושבי השיכון לצאת מתנאי החיים הירודים שהם מצויים בהם”.
במכתב של חבר ועד שיכון דרום שי חזקיה לפדלון הוא כותב: “תרגום של מסמך זה למילים פשוטות יותר הוא למעשה ביטול התוכנית הקיימת עליה עמלנו כולנו, חיכינו, ציפינו, למען עתיד טוב יותר לנו ולדורות הבאים. חשבנו שהנה, ממש עוד רגע אנו יוצאים משיכונים מתפוררים בני 60 שנה, ופתאום אנחנו מתבשרים על כך שהתוכנית בהקפאה".
חברת הוועד סיגל אשתר מימון קראה לפדלון לקיים פגישה יחד עם ועד שיכון דרום במטרה להבהיר את סטטוס התכנית. “אנחנו כוועד הדיירים עמלים חודשים רבים לקידום התכנית בידיעה ברורה ראש עיר אחד חזק שיעשה הכל לקידום התכנית", כתבה לראש העירייה, "איך יתכן שיצאת בהצהרה דרמטית שמשמעותה השלכת התכנית שלנו לפח אחרי שטענת שהשכונה לא ראויה למגורי אדם?”.
ליאורה אהרון, רכזת הפרויקט בשיכון דרום אמרה: “היו כל כך הרבה ניסיונות מצד תושבי הרצליה הצעירה לבטל פגישות ודיונים בוועדה, וכל הזמן מנסים לדחות את הקץ. אם הם רוצים להתנגד לתכנית, יש להם קרקע פורייה וחוקית לעשות זאת. במקום זה הם מבצעים מהלכים כוחניים כדי לעצור אותה”.
תגובת העירייה: "התכנית אושרה להפקדה בתנאים, בהתאם להחלטת ועדת המשנה של הוועדה המקומית, בישיבתה מיום 6 בינואר 6102. החלטה זו אושרה על ידי מליאת הוועדה המקומית בישיבתה מיום 52 בינואר 7102. לכשתופקד התוכנית, לאחר מילוי תנאי ההפקדה, יוכל כל גורם המעוניין להתנגד או להביע הסתייגותו מהתוכנית ולהגיש לוועדה המקומית את עמדתו. לאור אלו, הוועדה המקומית, שהיא הגורם המוסמך, תדון בתוכנית ותקבל את החלטותיה". 

אולי יעניין אותך גם

תגובות

🔔

עדכונים חמים מ"צומת השרון רעננה"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר