עורך דין מומלץ ברמת גן (Shutterstock) צילום: Freedomz
עורך דין מומלץ ברמת גן (Shutterstock) צילום: Freedomz

איך הפקעות הרכבת הקלה והמטרו עלולות לפגוע בכם? עו"ד צבי שוב עם התשובות

אלפי בעלי נכסים, הממוקמים לאורך תוואי הרכבת הקלה, כבר יודעו על הכוונה להפקיע את נכסיהם לטובת העבודות על הקווים. לאחרונה פורסמו גם הודעות על תוואי המטרו המסתמן. עו"ד צבי שוב, בעלים של משרד עורכי דין מוביל בתחום התכנון והבניה והמקרקעין מסביר לאילו פיצויים זכאים אותם בעלי נכסים לאורך תוואי הרכבת הקלה והמטרו שייפגעו ויופקעו וכיצד יש לפעול בכדי לקבל אותם

פורסם בתאריך: 13.11.19 11:06

המשרד דוגל במתן שירות יסודי מקצועי ומעמיק לכל לקוחותיו, תוך ראיה כוללת של ההליכים הן מבחינת דיני התכנון והבניה ודיני הקניין, והן מהבחינה המסחרית בדגש על פתרונות כוללים בכל נושאים מקרקעין וניהולם בדרך המיטבית למיצוי זכויות הלקוחות מול הרשויות השונות, בהתאם לצרכים שונים.

הייחודיות של משרד עורכי דין צבי שוב, היא הטיפול הכולל בקרקע על כל היבטיו. מהתכנון הראשוני והבתולי כאשר הקרקע עומדת ריקה, דרך קידום התכנון וליווי שלבי אישור התכנית, ועד לשלב הסופי של הפרויקט, לרבות דיווחים לרשויות המיסים.

המשרד מומחה בטיפול מול הרשויות השונות לרבות קידומי תכנית בניין עיר, הפקעות ופיצויים בגינן, תביעות פיצויים בגין ירידת ערך הקרקע לרבות פגיעות בערכי נכסים כתוצאה מתוכניות השימור, תביעות נזיקיות ואחרות הנוגעות לתחום הנדל"ן, פירוקי שיתוף ובהליכי ליטיגציה מורכבים.
המשרד מלווה עסקאות מקרקעין על סוגיהן ובכלל זאת עסקאות קבוצה וקומבינציה, תמ"א 38 , פינוי בינוי לרבות ההסכמים הנלווים כגון: הסכמי מימון , הקדשות, מיסוי מקרקעין לרבות היטל השבחה, ליווי פרויקטי נדל"ן מהשלבים הראשונים של ההתארגנות, עסקאות מכר ורכישה של דירות וקרקעות, הסכמי מתנה והסכמי שיתוף ועוד.

סוגיה חשובה שיש לשים לב אליה כיום, היא סוגיית התשתיות שהולכת וצוברת תאוצה בכל אזור המרכז, ובתל אביב בפרט. לאחרונה, פורסמו הודעות בדבר הכנת תכנית המטרו, כמו גם הפקעות אלפי נכסים הממוקמים לאורך תוואי קווי הרכבת הקלה.
בתחילת שנת 2018, פרסם משרד התחבורה הודעה בעניין הפקעת מקרקעין לצורך עבודות הקמת הקו הסגול והירוק של הרכבת הקלה. כך, אלפי בעלי נכסים באזור גוש דן קיבלו הודעות המעדכנות על הפקעת נכסיהם לצורך עבודות התשתית.

עו"ד צבי שוב, מומחה לתכנון ובניה ומקרקעין מסביר: "קווי המטרו נוספים לאלו של הרכבת הקלה, ומרביתם יהיו תת קרקעיים ובתוואים ארוכים מאוד. הם עתידים לעבור גם ברחובות ראשיים בתל אביב וערים נוספות דוגמת הרצליה, כפר סבא, רעננה, ראשון לציון, בני ברק, גבעתיים, רמת גן, ועוד"

"תשתיות הרכבת הקלה והמטרו הכוללות קווים עיליים ותחתיים, עוברות ועתידות לעבור בשטחים נרחבים מאוד באזור תל אביב וגוש דן, לרבות ברחובות ראשיים ולכן הופקעו נכסים, ובניינים אף יועדו להריסה. כדוגמה לכך, ניתן להצביע על בניינים שונים ברחוב אבן גבירול ובדרך ההגנה בתל אביב שיועדו להפקעה ולהריסה, וכן על מתחמים נכבדים בהרצליה שספגו שינויים משמעותיים לטובת הרכבת הקלה ובהמשך לטובת המטרו. בנוסף, תוכננו הרחבות לכבישי אורך ורוחב וכן מחלפים נרחבים, כביש 2 ו- 4, כביש 431, כביש 531 ועוד.

"על פי חוק התכנון והבנייה, לוועדה המקומית יש סמכות להפקיע קרקעות הנדרשות לשמש לצרכי ציבור, כגון דרכים. בנוסף, פקודת הקרקעות מעניקה לגופים שונים כגון נת"י, נת"ע, רכבת ישראל ועוד, סמכות להפקיע מקרקעין המיועדים לדרכים ומסילות. כאמור, בעלי קרקעות ונכסים הממוקמים בתוואי הרכבת הקלה יודעו בשנה וחצי האחרונות באשר לתכנית המייעדת את קרקעותיהם להפקעה. גם בעלי קרקעות שממוקמות לאורך תוואי הרכבת הקלה אך אינן בנויות עדיין, צריכים לשים לב לנושא, כיוון שייתכן מעבר של מסילת ברזל או רכבת בקרקעות או בסמיכות להן וככל שיש ברקע פרויקט הבניה מתוכנן, הוא לא יוכל לצאת לפועל או יידחה לשנים רבות".

אילו פגיעות משמעותיות צפויות לבעלי הנכסים והקרקעות באזורי תוואי הרכבות?

"הפגיעות נחלקות לשלוש עיקריות: פגיעה בתקופת התכנון וההקפאה, פגיעה בעקבות אישור תכנית – בשל ירידת הערך של הנכס בעקבות שינוי הייעוד שלו בתכנית (לדוגמה, מייעוד של בניה לייעוד של דרך או של תחנה או ייעוד תת הקרקע לייעוד ציבורי), ופגיעה בשל ההפקעה או הנטילה של הקרקע.

"בתקופת העבודות, בעלי הנכסים מקבלים לרוב הקלות שהעירייה או המדינה מספקת עבור בעלי העסקים, כגון: הפחתת הארנונה, כאשר את הפיצויים המהותיים מקבלים בעלי הנכסים בעת שתכנית משנה את ייעוד הקרקע – מייעוד לבנייה לייעוד של דרך או מסילה וכדומה, בשל ירידת הערך של הנכסים (על פי סעיף 197 לחוק התכנון והבניה) וכן פיצויים עבור הפקעת הנכסים בעקבות התכנית. בין הנכסים העשויים לעבור שינוי ייעוד או הפקעה: בתי עסק, דירות מגורים, דיירים מוגנים, ברי רשות ופולשים – עם כל אלו, צריכה הרכבת הקלה להתמודד כשהיא מפקיעה להם את הקרקע או את חלקה.

"על מנת להקטין את הפגיעה ולקבל פיצויים בשל ירידת הערך של הנכס או הפקעתו, מומלץ כי בעלי הנכס או הקרקע ייוועצו ויסתייעו בשירותיו של עורך דין מומחה בתחום התכנון והבניה וכן בשירותיו של שמאי מקרקעין. החשיבות נובעת ממגוון דקויות וסוגיות שיש להתייחס להן בעת הגשת הבקשה/התביעה לפיצוי, כגון: הגשתה במועדים ספציפיים ורלוונטיים בכדי להשיג את מלוא הפיצויים, כיצד לנסח את כתב התביעה/הבקשה לפיצוי ומה הוא צריך לכלול. עורך דין המומחה בתחום התכנון והבניה מודע למועדים המדויקים בהם יש לפעול וכן באילו הליכים ובאיזה סדר פעולות יש לנקוט, על מנת למקסם את הפיצוי.

"מעבר לכך, עורך דין מומחה בתכנון ובניה מכיר את ההטבות והתמריצים אותם הרשות מספקת עבור אלו המשתפים עמה פעולה, כגון: תמריץ בגין אי הגשת תביעה או תמריץ בגין מסירת חזקה בהסכמה בקרקע, והוא יכול להנחות את הלקוח בהתאם".
משרד עורכי דין צבי שוב, הוא משרד בוטיק הנכלל ברשימת המשרדים המובילים על ידי חברות הדירוג Dun's 100 ו-BdiCode בתחומי התכנון והבניה, הנדל"ן והתחדשות עירונית.

כתובת המשרד: החילזון 5, בית גרניט רמת גן
טלפון: 03-5757170 
פקס: 153-35757180

קישור לאתר 
לקבלת עדכוני פסיקה וחקיקה בתחום התכנון והבניה והנדל"ן: https://od-nadlan.co.il/

עורך דין צבי שוב. צילום: כפיר סיוון

עורך דין צבי שוב. צילום: כפיר סיוון


כתבה שיווקית

אולי יעניין אותך גם

תגובות

🔔

עדכונים חמים מ"צומת השרון רעננה"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר