מיכל טראוריג. צילום: זוהר שטרית.

מיכל טראוריג, ברסלבית לשעבר, רוצה לספר לכם כמה דברים שלא ידעתם

אני מכירה את חסידות ברסלב מבפנים, ואני רוצה לספר לכם כמה דברים על גברים נשים ודיעות קדומות

פורסם בתאריך: 12.9.17 18:12

בערך שבוע לפני ראש השנה מתחיל העיסוק האובססיבי. כתבות בטלוויזיה, תחקירים באתרי האינטרנט ושלל דעות ברשת החברתית. וכולם מתעסקים בדבר אחד, הנהירה לאומן בראש השנה. חסידי ברסלב נוסעים לאומן בראש השנה כי הם מאמינים שרבי נחמן, שקבור שם, ימתיק את הדינים שלהם ושל הקרובים להם במשך כל השנה. "ראש השנה שלי עולה על הכל", הוא אמר, והם, כמו שאר החסידויות, עושים מה שהרב'ה אומר. עכשיו שמעו קטע, בחסידות ברסלב יש שלל גוונים וקהילות וכמו בעולם החילוני גם בתוך החסידות יש אנשים מכל מיני סוגים. יש טובים יותר ויש טובים פחות. יש מוסריים יותר ויש מוסריים פחות.

העיסוק האובססיבי לא מסתיים במה שקורה באומן, אלא גולש גם לאלו שנשארות מאחור. השבוע יצא לי לראות בפייסבוק סרטון ויראלי של אישה שאינה חרדית, המסבירה מדוע המסורת של חסידי ברסלב לנטוש את נשותיהם וילדיהם בערב החג, כדי לנסוע להתפלל על הקבר של רבי נחמן, היא אסון. לא פחות ולא יותר. את הסרטון סיימה הגברת בדיל שהיא מציעה לנשות החסידות לסגור עם הבעל: "אתה תיסע לאומן בראש השנה ואני אסע לחופש ביוון לבד ואשאיר אותך עם הילדים שבוע שלם".

בכללי ההצעה שלה נשמעת כמו אחלה דיל, לכל אישה. אבל מה עם הקטע המופרך הזה שלנשים יש דיעות ורצונות משל עצמן? כן כן, אפילו לנשים האלו, הדוסיות עם הכיסוי ראש שמשריצות ילדים. אני פגשתי בחיי אינספור נשות ברסלב ומעולם לא שמעתי על אישה שלא רוצה שבעלה יטוס בראש השנה לאומן. להיפך, שמעתי על נשים שלא רוצות להשתדך עם חסיד שלא נוסע בראש השנה לאומן  כי מבחינתה אם הוא לא "נוטש" אותה בראש השנה עם הילדים והבישולים היא לא תקבל אותו.

ברסלב,חגים,חגיגות. צילום חגי אהרון - ג'יני

. צילום חגי אהרון – ג'יני

הנסיעות לאומן הפכו לטרנד, לא רק חסידי ברסלב נוסעים לשם בראש השנה, בעשור האחרון מקבל קברו של רבי נחמן במהלך החג עשרות אלפי גברים ולא כולם נוסעים לשם לשם שמיים. ככה שמעתי. שמעתי שיש זונות אוקראיניות ושמעתי שהם חוגגים שם. רק ששמעתי שגברים ישראלים חוגגים גם בבורגס ובאודסה ולא תאמינו, הם גם הורידו לתיירת אנגליה את הבגד ים האדום בקפריסין.  להפוך את כל הנוסעים לאומן לסוטים ובוגדים זה להפוך גם את כל הנוסעים לקפריסין לכאלו.

כי הבעיה היא לא באומן, הבעיה היא בסוג הזה של הגברים שחושבים שנשים שייכות להם והם יכולים לעשות בהן כרצונם. להאשים חסידות שלמה בזה זה איך לומר מעט גזעני.

שמעו, אני לא תמימה ואני יודעת שלחילונים מאוד קשה להתחבר לתפילות על קבר של צדיק מת. מבחינתם לעשות את זה, זה שווה ערך להתפללות לחד קרן. וזה בסדר, אף אחד לא חייב לקבל את הטקסים הפגניים של האחר. אני מבינה את חוסר ההבנה אני רק לא מבינה את חוסר הקבלה.

אז אל תרחמו על נשות ברסלב שנשארות לבד עם הילדים בחג, נשים נשארות לבד עם הילדים שלהן גם כשהבעל שלהן עובד שעות ארוכות בארץ או בחו'ל וגם כשהבעל שלהן נוסע עם חברים לתאילנד. אנחנו הנשים מסוגלות לעשות את זה ולא צריך לרחם עלינו. ואל תאשימו את כל החסידות בבעיית המוסריות של גברים כי היא חולשת על כל הקהילות בכל העולם. תתעסקו בעניינכם ותניחו לברסלבים לשמוח בשקט.

 

 

תגיות:

אולי יעניין אותך גם

תגובות

תגובה אחת

🔔

עדכונים חמים מ"צומת השרון רעננה"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר