דתי חילוני. צילום איי. פי
דתי חילוני. צילום איי. פי

שאלנו את הפרלמנט על הסטטוס קוו בעיר, והכנו לכם סקר מיוחד. היכנסו והצביעו

מה חושב הפרלמנט שלנו על הסטטוס קוו בעיר? ומה אתם חושבים? כנסו והצביעו בסקר

פורסם בתאריך: 30.9.17 19:47

קרי פכטר:

קארי פכטר. צילום: עזרא לוי

"כמי שמאמינה באהבת חינם ואהבת הזולת, אני משוכנעת שקיום משותף בין כול הקהילות, תוך הבנה לצרכי האחר, היא החשובה. בעיר שלנו יש הבנה בין חילונים לדתיים, המרקם החברתי והידידות הנפלאה השוררת היא עדות לשמירת הסטטוס קוו בעיר. מאחלת שתמיד נדע כולנו ליישם ואהבת לרעך כמוך, נלמד לכבד ולהוקיר את דעתו של האחר, נדע להיות שכנים גם כאשר דעותינו שונות. לכל אדם דעה /חשיבה/ורוח ואמונה. כאשר מתקיימת ידידיות והבנה היא מנצחת. אני רואה חשיבות רבה לדעות רבות חשוב שילדינו ילמדו את המסורת וילמדו על ערכים ונתינה, כוחנו היא בשיתוף . כפעילה חברתית אני מכירה ופועלת בשיתוף תושבים מכלל האוכלוסיה, מדובר באנשים נפלאים ואם יכירו אחד את השני ואת אמונתו ילמדו שזהו מהותו של העם היהודי. עיר נפלאה ונקייה מתחילה בנקיון הנפש והחברות וערבות הדדית. חשוב לכבד את האחר ולשמור על הסטטוס קוו". (קרי פכטר, פעילה חברתית)

 

מרי פארי הלן

מרי הלן פארי, בעלת משרד תיוון: מרי פארי שירותי נדל"ן

"הסטטוס קוו היה מיועד להיות קו מנחה להסדרת היחסים בין הציבור הדתי לבין הציבור החילוני והוא מבוסס על הסדרים שהושגו שמתייחסים להתנהלות החיים היומיומיים שלנו, מעין חוקה בלתי כתובה שנתונה לפירושים רבים, במיוחד היום. כדי להעמיק בסוגיה,  גיגלתי את צמד המילים ועלו לנגד עיניי כתבות רבות בעיתונים על הסטטוס קוו ברעננה. הציבור הדתי יגיד שהוא מרוצה והציבור החילוני יגיד שהוא פחות מרוצה וזאת בשל השינוי באורח החיים של הדור המודרני, העלייה ברמת החיים ובהרגלי הצריכה הגוברת של שירותי בידור ונופש, ניידות בשבת ועוד ועוד. הציבור החילוני מבקש היום, יותר מבעבר, שאורח חייו לא ייפגע בשל סטטוס קוו שאולי כבר לא מתאים למציאות הנוכחית. אולי באמת הגיע הזמן  לנסח סטטוס קוו חדש לרעננה". (מרי פארי הלן היא בעלת משרד התיווך מרי פארי שירותי נדל״ן)

גלית צימרמן וינשטוק

הפרלמנט- גלית צימרמן וינשטוק

"הסטוטוס קוו בעיר נשמר, אולם נמצא תחת איום תמיד של כפיה דתית וכרסום בזכויות החילונים. התחושה שקיים איום על אורח החיים והחופשיות שלנו כחילונים באה לידי בביטוי בתמיכה שמקבלת מפלגת מרצ בעיר. תמיכה שגדולה בהרבה מכוחה של מרצ בבחירות הכלליות ומבטאת את הצורך בגוף חזק שיעמוד על המשמר מפני הכפיה הדתית. הדוגמה שהכי מציקה לי אישית לגבי הכפיה הדתית הינה העדר מסעדה בבריכה בשבת. מקום שמשרת מאות אנשים בקיץ ומקבל שירות מקיוסק עם היצע מצומצם (כי אין מטבח) ובמחירים מופקעים. כשהמסעדה עצמה סגורה ונעולה תחת תעודת כשרות. הפוך ממה שקורה בכל בריכה אחרת כולל בקאנטרי. מהכרות ומעקב אחר המתרחש בעיריה אני יכולה להעיד שהמאבק על שמירת הצביון של העיר כעיר בעלת צביון פלורליסטי ומכבד לכל הינה תוצאה של מאבק יומיומי ועמידה תמידית על המשמר של חברי סיעת מרצ. ואי אפשר לנוח בנושא זה על זרי הדפנה. (גילוי נאות-הייתי מועמדת ברשימת מרצ למועצת העיר)".(גלית צמרמן וינשטוק היא עובדת סוציאלית ומנהלת הוסטל לנפגעי נפש)

 

שני דימנט

הפרלמנט- שני דימאנט

רעננה הייתה ותישאר סובלנית בכל הקשור לסטטוס קוו. יש דעות לכאן ולכאן וכאישה חילונית, בהחלט הייתי מעוניינת לאפשר יותר מקומות בילוי בשבתות לקהילה החילונית ויחד עם זאת מכבדת את הקהילה החרדית. כן קיים סטטוס קוו בכל הקשור לפתיחת מסעדות, בתי קפה ומועדונים בעיר בעיקר באזור התעשייה ואזור הפארק וזאת תוך כדי התחשבות באזורים בהם הקהילה הדתית סגורה בשבת. ברור לי לחלוטין כי ישנם תושבים שמאוד לא יאהבו את דעתי אך כן הייתי רוצה לאפשר לדור ההמשך להתפתח, לגדול ולהישאר ברעננה. בשביל זה בהחלט צריך לאפשר יותר מקומות בילוי ופנאי בשבת ובהחלט אפשרי ליישם זאת בהתחשבות מלאה בקהילה הדתית.  להערכתי המצב הנתון היום הוא כי הציבור החרדי המהווה כ 30% מאוכלוסיית העיר מרגיש מקופח בזמן שההציבור החילוני כן מוותר לא מעט למען סטטוס קוו. מאחלת לכולנו לכבוד השנה החדשה להישאר בסטטוס קוו, למנוע ונדליזם ולדעת לכבד את כלל התושבים".(שני דימנט, תושבת רעננה ופעילה במועצת הנשים של העיר)

לימור גוטהלץ

הפרלמנט- עו"ד לימור גוטהולץ

"לדעתי הסטטוס קוו נמצא בנקודת האיזון הנכונה בין החיים הדתיים והחיים החילוניים בעיר. הדברים מתקיימים זה לצד זה ואין צד שמבטל את עצמו. יש כבוד הדדי, יש התחשבות, כל אחד חי כמו שהוא מבין, בבחינת חייה ותן לחיות. הצביון הוא מעורב, אין בעיר אזורים דתיים ואזורים חילוניים כולם חיים עם כולם במרקם חיים המשלב את אורח החיים החילוני עם הדתי לאומי. וכמו שהדברים מתנהלים כיום אני מרוצה מהסטטוס קוו, אבל אני מאמינה שהסטטוס קוו הוא עדין ונפיץ שכל תזוזה לכאן או לכאן עלולה לגרום לו להיסדק". (לימור גוטהולץ היא עורכת דין ומגשרת)

 

 

אולי יעניין אותך גם

תגובות

🔔

עדכונים חמים מ"צומת השרון רעננה"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר