רשת חנויות AM PM צילום דודו בכר
רשת חנויות AM PM צילום דודו בכר

"אין סיבה שמרכולים, בתי מרקחת, בתי קולנוע וברים לא יישארו פתוחים בשבת"

הפרלמנט העירוני עונה על שאלה אחת בשבוע והפעם: האם אתם חושבים שמרכולים צריכים להיות פתוחים בשבת?

פורסם בתאריך: 2.11.17 18:47

קארי פכטר:
קארי פכטר. צילום עזרא לוי

קארי פכטר. צילום עזרא לוי

"שמירת שבת היא ערך חשוב לעם היהודי. גם היום שמירת השבת היא ערך וציווי אלוקי , שמירת השבת חשובה גם למנוחת עובדים בוודאי לעובדים שומרי המסורת. אם יפעלו בתי עסק זה יהווה מנוף לחץ על עובדים , השבת מעניקה יום חופש לעובדים ולבני משפחותיהם, המעסיקים לא ירוויחו במיוחד מפתיחת החנויות שהרי אנשים במקום לקנות בימי שישי יקנו בשבת דהיינו הכנסות לא יעלו. חשוב לדעתי למען כולם לשמור על ערך השבת השבת היא חופש מכל ימות השבוע הלחוצים , השבת מאפשרת לנו להיות שונים מדתות אחרות. הציווי האלוקי שמור את יום השבת לקודשו אמור להישאר כפי שהיו כבר אלפי שנים. חשוב לציין כי אם בעל עסק יחפוץ לפתוח בשבת זה ייפגע בבעלי העסקים אשר יעדיפו שאצלם המקום יהיה סגור, זה לא הוגן כלפיהם. אם כעת יתחילו לפתוח את הסכר, מה ימנע בעתיד מאנשים לפתוח חנויות בחגים, למעשה אנו שומטים את הקרקע שיש בה בטחון לשמירה על ההלכה ועל תורת ישראל במובנים רבים. כפי שציינתי עם ישראל מוכיח את כוחו בשמירה על מסורת ועל הבסיס להיותו כזה, אם עמים אחרים יראו שאנו משנים את חוקי ההלכה מדוע שאנו נהיה מיוחדים מאחרים?  כאמור ראוי לשמור על הסטטוס קוו להשאיר את החנויות סגורות לאפשר גם לבעלי העסקים עצמם לנוח בשבת ולעובדים".

חננאל שלומי:

הפרלמנט- חננאל שלומי

"פתיחת מרכולים זו החלטה של העירייה בהתאם לסטטוס קוו בכל עיר. אפשר להחליט כי מרכולים יהיו פתוחים בהיקף העיר/ אזורי תעשייה  וציבור המעוניין בכך יוכל להשלים קניות כמו החלטה דומה על בתי מרקחת. ככלל , חשוב שהצביון בכל עיר יהא  מותאם לאוכלוסיה ברגישות ובתבונה וכל איש באמונתו יחיה.  יתכן גם כי בעלי מרכולים פרטיים שאינם רשתות מעוניינים בשבתון ומנוחה והעניין ממוקד אך ורק ברשתות כמו AM:PM וכדומה , אשר קהל צרכני שלהם הקבוע הנו ממגזר החילוני ואין לו כלל בעיה עם החלטה זו ועניין כשרות במהלך השבוע. מאידך רשתות גדולות כגון מגה, שופרסל, רמי לוי וכדומה לא מעוניינים לפגוע רגשית בכלל הציבור אשר נאמן בקניותיו בכל השבוע בהיקפו".

 

לימור גולטהולץ:

הפרלמנט- עו"ד לימור גוטהולץ

"כל שאלת דת ומדינה היא מורכבת כך גם שאלת פתיחת המרכולים בשבת ולא בכדי גלגולים רבים כל כך של ערכאות משפטיות עסקו בה. מצד אחד ברור לי העיקרון של חופש העיסוק והרצון לאפשר למי שמעוניין שבית העסק שלו יפעל בשבת לפתוח. ומנגד יש את השיקול הסוציאלי שאומר שמרכולים שיהיו פתוחים בשבת יכפו על עובדיהם לעבוד בשבת, בעוד שחלקם אינם מעוניינים ואינם צריכים לעבוד. הפורמט הנוכחי של ההסדר בתל אביב  לא חף מבעיות וקולות של מתנגדים כבר נשמעים משני הצדדים הדתיים והחילוניים. לצורך העניין אם הייתי מציבה את זה במשוואה של לערוך קניות בשבת כי מתחשק למישהו דווקא בשבת למול לגזול מעובד את ימי המנוחה שלו אני חושבת שהתשובה הייתה ברורה לי וטובת העובד הייתה גוברת. אולם, מאחר והשאלה גדולה בהרבה מזה והרבה יותר רחבה אני מתקשה לענות.. אני חושבת שגם בפסיקה עדיין לא נאמרה המילה האחרונה בעניין".

 

גלית צימרמן וינשטוק:

הפרלמנט- גלית צימרמן וינשטוק

"בשאלה לגבי מרכולים ישנן שתי סוגיות על הפרק – האחת, יחסי חילוניים ודתיים. כפיה דתית, וסטטוס קוו. בחלק הזה של השאלה אני מאמינה באיש באמונתו יחיה. ומתנגדת לכל סוג של כפייה דתית. אולם בנושא זה מתקפלת סוגיה נוספת. סוגיית הזכויות של בעלי מכולות קטנים ליום מנוחה. החשש שיפגע מקור פרנסתם בהתחרות עם רשתות שפתוחות בשבת ונהנות מקהל רחב יותר של קונים. היום, כאשר המכולות הקטנות כמעט נעלמו מהעולם נעלם איתם גם החשש הזה. ולכן אני מאמינה שפתיחת מרכולים בשבת היא צעד נכון הוגן ומוסרי מכל הבחינות".

 

שני דימנט:

הפרלמנט- שני דימאנט

"אין סיבה שמרכוליות, בתי מרקחת, בתי קולנוע, ברים, מועדונים לא יישארו פתוחים בשבת. בדיוק כפי שלא סוגרים את הים בשבת ומעסיקים מצילים ורבבות פוקדים את חופי הים בשבת, סימן שיש צורך ואף ביקוש גואה לבילוי ופעילות בשעות הפנאי. כיום כאשר שני בני הזוג מנהלים קריירה, סוף השבוע מאפשר לנו לצאת להתאוורר, לעשות את בקניות בשבת, לבלות עם הילדים. ישנה הבנה כמו גם התחשבות מלאה באוכלוסיה הדתית ואין שום סיבה שלא תהיה חלוקה הוגנת לפי אזורים. רעננה מקיימת פורמים בשיתוף עם ארגונים שונים כגון פלוגתא, העוסקים במפגשים בין דתיים לחילוניים. יש ותישאר שמירה על כבוד הדדי כמו גם הקשבה לשני הצדדים".

אולי יעניין אותך גם

תגובות

🔔

עדכונים חמים מ"צומת השרון רעננה"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר