עיריית רעננה צילום עזרא לוי
עיריית רעננה צילום עזרא לוי

חוייבתם עבור מכתב התראה בשל חוב ארנונה? ייתכן שתוכלו לקבל את כספכם בחזרה

תושב רעננה ותושבת חולון הגיעו בקשה לתביעה ייצוגית כנגד עיריות רעננה וחולון, ובית המשפט אישר. התביעה היא בגין גביית כסף עבור מכתבי התראה. עיריית רעננה: "אין להטיל נטל זה על כל תושבי רעננה"

פורסם בתאריך: 22.10.19 08:27

בית המשפט המחוזי בתל אביב אישר לאחרונה את בקשתו של תושב רעננה להגשת תביעה ייצוגית נגד העירייה בנושא השבת כספים שנגבו כדמי טיפול בגין מכתבי התראה, לתושבים שלא שילמו ארנונה במועד. התושב, מרדכי עדן, הגיש את הבקשה לצד תושבת חולון, יהודית וייצמן, לאישור תביעה ייצוגית נגד העיריות חולון ורעננה.

עניינה של התובענה עוסק בהשבת כספים שגבו שתי העיריות כדמי טיפול עבור מכתב ההתראה בהליך הגבייה האזרחי. זאת, לאחר שנוצר חוב במיסי ארנונה. בעקבות החוב נשלחו מכתבי התרעה על ידי העיריות לבעלי החוב, בדרישה להסתדיר את התשלום. לטענתם של מגישי הבקשה לתביעה הייצוגית, לא הייתה לעיריות כל סמכות חוקית לגבות מהם כספים עבור מכתבי ההתראה עצמם.לאחר דיון שהתקיים בבית המשפט לפני כחודש, קיבלה השופטת אסתר נחליאלי חיאט את בקשתם של וייצמן ועדן ואישרה את בקשתם להגשת תביעה ייצוגית בעניין.

"בליבת הבקשה ניצבת השאלה מי צריך לשאת בנזקים הנגרמים לרשות מקומית עקב סרבנות לשלם מס: האם הסרבן או הקופה", ציינה השופטת נחליאלי, "בסופו של יום העותרים במקרה זה הפרו את החוק, איחרו בתשלום חובם וכעת מקווים להרוויח באמצעות העלאת טענות נגד אמצעי האכיפה בהן נאלצו הרשויות לנקוט".

יחד עם זאת קבעה השופטת כי "לא ניתן להתעלם מהתועלת העקרונית מניהול התובענה הייצוגית שלטעמי היא אחד הכלים החשובים והמשמעותיים שנתן המחוקק בידי הפרט, כדי לחזק את העקרונות הבסיסיים של הדין המנהלי – עקרון חוקיות המנהל ושלטון החוק, וחובתה של הרשות לנהוג בסבירות בגביית מיסים ותשלומי חובה".

מעיריית רעננה נמסר בתגובה: "החלטת בית המשפט המחוזי רק מצביעה על אופן הדיון בתיק ועוד רחוקה הדרך עד להכרעה בתביעה עצמה. בית המשפט הבהיר כי אכן בליבת הבקשה ניצבת השאלה מי צריך לשאת בנזקים הנגרמים לרשות המקומית עקב סרבנות לשלם מיסים, האם הסרבן, או הקופה הציבורית, כלומר כל תושבי רעננה. עירית רעננה סבורה כי אין להטיל נטל זה על כל תושבי רעננה".

מעיריית חולון נמסר בתגוגבה: "העירייה מנהלת את דיוניה המשפטיים בבית המשפט וכך תעשה גם הפעם".


הצטרפו לערוץ הטלגרם של צומת השרון רעננה


תגובות

תגובה אחת
תגובה אחת
  1. חוק חינוך חינם

    פתחו לכם תיק בהוצאה לפועל על תשלומי תל"ן שלא שולמו? יסגרו לכם אותו יום לפני המשפט.

אולי יעניין אותך גם

🔔

עדכונים חמים מ"צומת השרון רעננה"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר