אילוסטרציה כיתה ריקה
אילוסטרציה כיתה ריקה

משרד החינוך יאמץ תחליף לבחינות המיצ"ב. הנהגת ההורים ברעננה: "לא ברור כיצד נותן מענה"

משרד החינוך הודיע היום על ביטול מבחני המיצ"ב ועל מודל הערכה חדש שיחל לפעול בשנה הבאה. הנהגת ההורים ברעננה: "ההודעה עמומה לגמרי ולא ברור ממנה בדיוק כיצד תתנהל וכיצד היא נותנת מענה לבעיות שהמיצ"ב הקודם העלה"

פורסם בתאריך: 29.10.19 09:06

משרד החינוך הודיע אתמול (שני) על ביטול מבחני המיצ"ב, והחליט כי החל מהשנה הבאה יוחל מודל הערכה חדש במערכת החינוך במקום מבחני המיצ"ב שהיו עד כה. מהמשרד נמסר כי מינה צוות מקצועי שבחן וגיבש מודל הערכה חלופי למיצ"ב, לאחר היוועצות רחבת היקף שקיים המשרד עם הציבור בישראל – הורים, מורים, מנהלים, מפקחים, מנהלי מחלקות חינוך ותלמידים וקול קורא שהתפרסם למומחי הערכה שבו השתתפו כ-20 מומחים.

נזכיר כי מודל זה גובש על רקע הקולות שקראו לבחינה מחודשת של המיצ"ב, בין השטר בעקבות ההשלכות של הפרסום הפומבי של תוצאות המבחן שגרמו להכנות אינטנסיביות לקראת מבחני המיצ"ב בבתי הספר ופגיעה בשגרת הלמידה.

לפי המודל החדש שגיבש משרד החינוך, כלל התלמידים בכיתות ד' ו-ח' ייבחנו בכל שנה בתחום השפה. בנוסף, כל בתי הספר ייבחנו מדי שנה בנושא משתנה שיימסר לבתי הספר שבועיים לפני מועד הבחינה. הנושאים המשתנים בבתי הספר היסודיים הם מתמטיקה, שפת אם ואנגלית, ובתי הספר יידעו רק לפני הבחינה אם כיתות ה' או ו' ישתתפו בה. הנושאים בחטיבת הביניים הם שפת אם, מתמטיקה, אנגלית או מדעים, ורק שבועיים לפני הבחינה ייאמר לבתי הספר אם ייבחנו כיתות ח' או ט' ובאיזה נושא. לדברי מנכ"ל משרד החינוך, שמואל אבואב, במבחנים החדשים יושם דגש על מיומנויות כמו חשיבה ביקורתית ויצירתית. משמעות המודל החדש היא הגדלה משמעותית של תדירות הבחינה החיצונית בבתי הספר. בעבר, בתי הספר נבחנו בבחינה החיצונית מדי שלוש שנים בלבד. כעת כלל בתי הספר ייבחנו מדי שנה בשתי בחינות חיצוניות.

המודל יוטמע באופן הדרגתי כדי לאפשר למערכת להיערך באופן מיטבי. כך, בשנת הלימודים הנוכחית תש"פ, בתי הספר יקיימו הערכה פנימית בלבד ולא תתקיים הערכה חיצונית של הישגים לימודיים. מבחני המיצ"ב הפנימי יישלחו לבתי הספר המעוניינים בכך. החל משנת תשפ"א, מבחני מיצ"ב קודמים וכן מבחנים מסכמים נוספים שייגזרו מתוך ההערכה החיצונית יועמדו לרשות בתי הספר כחלק ממאגר הכלים הפנימיים, לצורך הערכה פנימית. כמו כן, סקרי אקלים וסביבה פדגוגית יועברו במתכונת חיצונית על פי המחזוריות הקודמת, אחת לשלוש שנים.

"הודעת המשרד עמומה לגמרי". יו"ר המשותפים של הנהגת ההורים גולן בן צבי ואודליה כהן שינדורף

המודל החדש לא התקבל באופן אידיאלי בקרב הנהגת ההורים העירונית ברעננה, שאף גינתה בעבר את בחינות המיצ"ב ואמינותן. "הודעת המשרד בנושא המיצבים הינה עמומה לגמרי ולא ברור ממנה בדיוק כיצד תתנהל וכיצד היא נותנת מענה לבעיות שהמיצב הקודם העלה", אומרים אודליה כהן שינדורף וגולן בן צבי, יו"ר משותף של הנהגת ההורים העירונית, "לצערנו הנהגת ההורים הארצית, הארגון היציג של הורי ישראל, לא היה שותף לתהליך, וכן גם ארגוני המורים, זאת חרפה ששני השותפים המרכזים של מערכת החינוך הודרו במכוון מהועדה ולא היו שותפים לקביעת המיצבים החדשים. ומשכך לא יקבע עמדה על השינוי המוצע על פי כותרת בעיתון. לטעמי דינם של מבחני המיצב, שאין חולק שהיו מוטים ומעמיקי פערים,לכן הורים רבים בעשרות יישובים ברחבי הארץ החרימו את המבחנים בשנה שעברה. רק שינוי אמיתי ועמוק במיצבים שיביא למדידה איכותית, משקפת מציאות על בסיס החומר הנלמד ומותאם לדרישות המאה ה-21 יקבל את ברכת ההורים. הנהגת ההורים רעננה תלמד לעומק את ההנחיות החדשות ותגבש עמדה בקרוב".

אולי יעניין אותך גם

תגובות

🔔

עדכונים חמים מ"צומת השרון רעננה"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר